Knihy roka 2018

Knihy roka 2018

Toto síce nie je prvý článok v roku 2019, ale keďže je to prvý článok, kam sa to hodí napísať, píšem to až sem – vitajte v roku 2019, milí návštevníci! Dúfam, že máte za sebou príjemný rok, ale omnoho viac vám prajem, aby bol tento ešte o čosi (alebo o veľa, ak bol pre vás rok 2018 na prd) lepší. Hádam sa sem budete aj naďalej vracať (alebo sem konečne začnete chodiť, ehm) a ja sa pokúsim dať vám čo najviac dôvodov na návštevu.

Na čo sa počas tohto publikačného roka určite môžete tešiť? Na veľmi sporadické množstvo recenzií, určite sa dočkáte aj ďalších podivných článkov z našej spoločnej koprodukcie s Neliss (varujem, že tých tu bude zrejme najviac, lebo Neliss je moja najväčšia múza… a články sa, samozrejme, píšu rýchlejšie, ak za vás polovicu napíše niekto iný), a rada by som rozbehla sériu článkov o mojich návštevách európskych hradov a zámkov (tzn. českých a slovenských hradov a zámkov, lebo ďalej moje financie nesiahajú). Dokonca mám prvý článok už napísaný (a hádam nebude jediný)!

Prejdime k tomu podstatnému, teda k môjmu čitateľskému súhrnu za rok 2018. Spolu som prečítala 35 textov, lenže z toho boli dva re-readingy, takže som prečítala len 33 textov, ale na Goodreads, pravdaže, rátam s tým vyšším číslom. (Verte mi, že zvyknem mať omnoho viac re-readingov, no málokedy čítam knihy od slova do slova, a kým ich nečítam od slova do slova, tak ich do výzvy na GR nerátam.) Prečítala som:

 • 11 textov zo žánru fantasy, kde som otestovala aj high fantasy, aj mestskú fantasy, dystópie, paranormálnu romancu i steampunk – hovorím o textoch, pretože dva z nich boli len krátke novielky a jeden grafický román,
 • 17 kníh patriacich do žánru contemporary romance, väčšinou pre dospelých a len jednu pre mladých dospelých – pretože som lenivá čítať texty, ktoré si vyžadujú aktívne zapájanie mozgových buniek,
 • 2 humorné komiksy,
 • 2 klasické knihy, konkrétne Janu Eyerovú a Frankensteina – špecifikujem, lebo ani jedna z nich sa nedostala na môj „the best“ zoznam,
 • a hneď na začiatku roka som prečítala zaujímavú knihu patriacu do literatúry faktu.

Pokúsim sa o nemožné – byť vo svojich komentároch výstižná a predovšetkým stručná!

Najmilovanejšia partia hrdinov

Gone Rogue – Marissa Meyer [GR]

Gone Rogue je druhým pokračovaním série Wires and Nerve, ktorá vychádza v podobe grafických noviel. Zároveň je to spin-off pokračovanie mojej milovanej série The Lunar Chronicles. Je to must-read pre každého fanúšika TLC. Stretnete sa tu so všetkými hrdinami z hlavnej série, dozviete sa, akým smerom sa ďalej uberali ich životy, ale predovšetkým sa dozviete čosi viac o našom obľúbenom androidovi Iko. Je to humorné, je to dramatické, je to romantické a smutné nečakaným spôsobom. Jediné negatívum vidím v tom, že je to krátke a ukončené a že sa nemôžem tešiť na ďalší diel.

 

Najväčšie prekvapenie

Naslouchač – Petra Stehlíková [GR]

S českými autormi mám v priemere skôr lepšie skúsenosti, napriek tomu ma prekvapilo, ako veľmi ma kniha Naslouchač oslovila (až natoľko, že som si ju po prečítaní kópie z knižnice musela kúpiť a teším sa na druhý diel). Svoj názor som obsiahlo opísala vo svojej recenzii (bola to prvá recenzia po viac ako roku, takže si urobte sami obraz, ako silno ma tá kniha zaujala). Začiatok je síce pomalší, ale kniha ponúka ohromne zaujímavé prostredie (odohráva sa to na Urale), geniálnu mytológiu (super komplikovanú a super premyslenú), nezvyklú hrdinku (má dvanásť, no text ma ďaleko od akejkoľvek detinskosti) a veľa myšlienok, ktoré vám nebudú schádzať z mysle.

 

Najlepšie pokračovanie

Heartless – Gail Carriger [GR]

Keď som čítala Soulles, prvý diel série Parasol Protectorate, nečakala som, že sa niekedy dopracujem až k štvrtej časti (ide o predposledný diel) a už vôbec nie, že ju budem čítať s nadšením! Zatiaľ čo prvý diel je skôr romantika na úkor rozumného zmýšľania, nasledujúce časti priniesli zaujímavé príbehy so skvelo vyvinutými postavami, ohromnými vzťahmi, neopísateľne príťažlivé steampunkové prostredie a pohlcujúce zápletky. Je to správna zmes humoru, romantiky a napätia, ktorá vám neponúkne ani jediný hluchý moment. Štvrtý diel bol prvý, ktorému som dala päť hviezdičiek – možno nie objektívne, ale v tomto bode som svoje ohromenie s touto sériou inak vyjadriť nedokázala. Ak ste prečítali prvý diel, ale váhate s pokračovaním, určite dajte šancu aspoň dvojke. Až keď vás nenadchne ani tá, vtedy naozaj zistíte, či je to séria pre vás alebo nie.

“Oh, Professor Lyall, are you making a funny? It doesn’t suit you.”
The sandy-haired Beta gave Lady Maccon a dour look. “I am exploring new personality avenues.”
“Well, stop it.”
“Yes, my lady.”

 

Najdokonalejší romantický hrdina

The Chase – Elle Kennedy [GR]

Hoci som tento rok prečítala 17 romantických kníh, ani jednu som nehodnotila piatimi hviezdičkami. Smutné. Nasledujúce dve knihy by som mohla zaradiť do jednej kategórie (tej, ktorá bude nasledovať po tejto). Lenže hlavný hrdina The Chase, čo je prvý diel spin-off série Briar U k slávnej-preslávnej Off-Campus sérii, je tým najdokonalejším romantickým hrdinom tohto roka (a možno viacerých rokov). Obsiahlejší názor si prečítate v mojej nie-recenzii. Skrátene poviem toľko: Fitz je najlepší (a nie len preto, lebo sa volá Fitz). Je to hrdina, s akým sa nestretávam(e) často – je to introvert, ktorý na seba nerád púta pozornosť, ale v spoločnosti kamarátov sa vie odviazať, nie je agresívny v prejavovaní svojich citov ako ostatní Kennedyovej hrdinovia. Je iný, je svieži, je sladký, je geniálny, je najlepší.

 

To najbližšie k tej najlepšej romantickej knihe

Played – Jen Frederick [GR]

Played je síce štvrtým pokračovaním série Gridiron, ale každý diel má iného hrdinu, takže to neprekáža. Po prečítaní prvej časti, ktorá nebola zle napísaná, len v nej bolo hrozne veľa vecí postavených na hlavu, som sa neplánovala púšťať do ďalšej časti. Lenže táto má zaujala anotáciou, a tak som jej dala šancu. A urobila som dobre. Dostala som príjemný friends-to-lovers príbeh bez insta-love so sympatickými hrdinami, ktorých som nemala chuť prefackovať. Nebolo to hlúpe či prehnane dramatické, miestami to môže pôsobiť až nudne, ale pritom je to také správne uveriteľné – hlavne ich priateľstvo a dosť jasne zdôraznené riziká, ktoré prichádzali s ich potenciálnym vzťahom.

 

Najočakávanejšia kniha s najmenej objektívnym hodnotením

Shades of Wicked – Jeaniene Frost [GR]

Na knihu o Ianovi, postave často sa objavujúcej vo svete Night Huntress, som čakala aspoň sedem rokov (rátam to od okamihu, kedy som sa doňho zamilovala). Zároveň som sa hrozne obávala, čo sa z Iana stane, ak dostane vlastnú knihu a svoju milovanú polovičku – predsa len bol vždy prezentovaný ako oplzlý sukničkách bez akýchkoľvek hraníc (ak ste tú sériu nečítali, nemáte šancu pochopiť, prečo by som si zamilovala niekoho takého). Ale autorka uspela! Nezhovadila ho! Ian je stále rovnaký! A pritom úplne iný! No fungovalo to!

Tento výlev je ukážkou, prečo moje hodnotenie nie je objektívne. Inak by som musela zdôrazňovať, že tá kniha má mizerného zloducha, šialenú mytológiu a postavy už majú také schopnosti, že by sa pri ich konfliktoch mala rozpoliť Zem (s poslednými dvoma vecami sa stretávame vo väčšine kníh NH série, hádam s výnimkou prvých dvoch). Taktiež sú obaja hlavní hrdinovia totálne dokonalí, hoci sa na začiatku zdalo, že by autorka mohla z tohto trendu vybočiť – nevybočila a z hrdinky je sexy blonďatá prsatka. Lenže vzťah Iana a Veritas sa vyvíjal tak krásne a príjemne a pomaly (v rámci možností) a na každej druhej strane bol Ian, takže ma táto kniha nesmierne potešila.

Ian tended to take a death threat as a challenge, a joke, or an aphrodisiac.

 

Najšialenejšia jazda

Pekelná šleha – Martin D. Antonín [GR]

Pôvodne som do tejto kategórie chcela zaradiť len ôsmy diel českej série Kladivo na čaroděje, lebo to bola fakt šialená jazda! Martin D. Antonín skvelo zachytil ducha série tak, ako ho stvoril Jiří Pavlovský a ako som si vždy myslela, že ho nikto iný nezachytí. (Najbližšie sa k tomu dopracoval Jakub Mařík, ale ten tam predsa len vložil trochu svojského humoru, odlišného od toho, čo poznáme. Fungovalo to, jeho kniha bola super, avšak bolo to poznateľne odlišné). Pekelná šleha odo mňa dostáva plný počet hviezdičiek – je to akčné, vtipné, cynické, drsné, nechutné a šialené! Príbeh má geniálnu dynamiku. Nemáte ani čas nadýchnuť sa po jednej akcii a už sa deje čosi iné. Čo vás tu čaká? Vírus, jašteričí mutanti, nekontrolovateľné magické schopnosti a Poštový prízrak!

Síť přízraků – Ondřej S. Nečas [GR]

Ako sem teda zapadá siedmy diel, Síť přízraků, od Nečasa? Po prvé, i toto bola celkom bláznivá jazda. Po druhé, nenapadla mi preňho samostatná kategória. Po tretie, chcela som oceniť posun, ktorý autor v tejto časti urobil. Nečas už napísal jeden diel, a hoci sa mi páčila zápletka, nevychytal tak celkom postavy, nebolo to také humorné a bolo to príliš sofistikované na takú divokú sériu. Autor sa však poučil z vlastných chýb (či skôr prešľapov, neboli to vyslovene chyby) a prispôsobil sa. Naši hrdinovia tu konečne pôsobili ako tie postavy, ktoré sa zrodili u Pavlovského, bolo to podstatne dynamickejšie a humornejšie, taktiež oplzlejšie a nechutnejšie – dokonca premenil jedného z hrdinov na hovoriaceho psa!

 

Najohromnejšia dvojica hrdinov = Rupert na bielom jednorožcovi + neserte nám princeznú

Východ Modrého měsíce – Simon R. Green [GR]

Východ Modrého měsíce je tretia kniha od Simona R. Greena, ktorú som čítala. Prvé dve patrili do série Noční strana a pripadali mi také, hm, priemerné – preferujem mestskú fantasy na štýl Kate Danielsovej či Mercy Thomsonovej. Táto kniha však patrí do high fantasy a sestra mi ju odporučila už hrozne dávno, keď sme sledovali film Legenda o Jurajovi a drakovi (geniálna „béčková“ fantasy komédia). Vraj sa to na to podobá. Klamstvo! Podoba je tu akurát tak v začiatku knihy, kde hlavný hrdina ide zachrániť princeznú pred zlým drakom, len aby zistil, že princezná nepotrebuje záchranu a drak je v skutočnosti jej kamarát. Potom nasledujú epické súboje v Temnom lese, kde sa rozmáhajú démoni a chystajú sa pohltiť Lesné kráľovstvo. Dočkáte sa kráľovských intríg, epickej romance, zrád a zvratov či hovoriaceho jednorožca, na ktorom môže jazdiť iba nepoškvrnený jazdec (ale princezna to není, jasný pane). Hlavná hrdinka sa vie skvelo oháňať mečom a nepotrebuje, aby ju chlap vodil za ručičku, no zároveň sa nebojí zamilovať do princa a chrániť si ním zadok. Ruper je zas pravý rytier na bielom koni, ktorý je každou stranou drsnejší, a pritom sa nebojí vyroniť slzu pri najmenšom dojatí. Viac sa dočítate v pripravovanej recenzii.

 

Najčarovnejší fantasy svet

V znamení ametystu – Majka Danihelová [GR]

Zatiaľ čo minulý rok som na svoj zoznam top kníh roka dávala nevydaný rukopis druhej časti série Kronika strateného impéria, tento rok sem konečne dávam prvý vydaný diel, V znamení ametystu, ktorý sa po večnosti predsa dostal na pulty kníhkupectiev. V blízkej dobe sa chystám zverejniť svoju kratučkú šialene dlhú recenziu, ale nateraz poviem aspoň toľko – je to skvelé debutové dielo, ktoré vám prináša originálny a skutočne jedinečný fantasy svet inovujúci to, čo tak dlho dominuje v high fantasy literatúre. Žiadni kúzelníci, elfovia, trpaslíci, upíri či vlkolaci – na scénu prichádzajú čarovné kamene, tajuplné aury, nadprirodzené schopnosti, záhadné proroctvá a mystické miesta opradené tajomstvami. Je to dobrodružný príbeh pre mládež o hľadaní cesty domov a seba samého. (Romantiku, zatiaľ, nečakajte.)

„Kam nás poslala tvoja mama?“
„Do jaskyne so zásobami.“
Znelo to až podozrivo ako jaskyňa so zásobami. „To je názov hotela?”

 

Najjediná kniha z tohto žánru, ktorú som čítala, ale chcem vám o nej povedať

Před Draculou: Archeologie upíra – Tommaso Braccini [GR]

Mám doma viacero kníh o upíroch (lebo som cvok, pre nič iné). Väčšinu z nich som po rozčítaní odložila. Neviem, či to bolo samotnými knihami, alebo tým, že som v mladšom veku nemala mozgové bunky na čítanie literatúry faktu. Toto bola prvá kniha z tejto oblasti, ktorú som prečítala, a ešte sa mi aj páčila. Ide o zaujímavú výskumnú publikáciu o vzniku a rozvoji upírskeho mýtu v Európe, najmä v balkánskej oblasti. Autor sa opieral o historické výpovede aj staršie literárne diela, vďaka ktorým sledoval vývoj „upírov“ a popritom sa snažil racionálne vysvetliť, prečo sa diali veci, ktoré sa diali, i prečo tieto veci ľudia vnímali tak, ako ich vnímali. Nepristupuje k upírom ako k modernému fenoménu a ani sa neopiera o knihy či filmy. Ide o pohľad do zmýšľania a správania sa ľudí v minulosti, nie o veľkolepú analýzu upírov, akých poznáme vďaka knihám a filmom. Z tohto pohľadu sú vlastne upíri odrazu akýsi, hm, nudní.

* * *

Toto bol (hádam stručný) výber kníh, ktoré ma v roku 2018 zaujali najviac. Viem, že moje súhrny nie sú pre väčšinu ľudí praktické, pretože často komentujem x-té diely nekonečných sérií. Naozaj si občas prečítam aj novú knihu (tak raz za dva roky) alebo jednodielne knihy (z ktorých sa časom aj tak stanú série) alebo prvé diely sérií (ktoré už nie sú v predaji). Ale prečo ich spomínať, keď ma neoslovili? A spisovať si negatívne kategórie mi pripadá hrozne… negativistické. Ak vás predsa len zaujíma, čo iné, menej dobré, som tento rok čítala, navštívte moju poličku pre knihy prečítané v roku 2018.

Ktovie, možno raz budem extrémne odhodlaná a spíšem jeden veľký knižný súhrn, kde zhodnotím ostatné knihy z roku 2018. Zvykla som to robiť priebežne, ale minulý rok mi to akosi nevyšlo. Žeby som sa k tomu vrátila? *hlboké zamyslenie*

2 thoughts on “Knihy roka 2018

 1. Aký ambiciózny plán! :D Na našu výbornú spoluprácu sa už teším, rovnako ako na všetky tvoje články – veľa šťastia s prekonávaním lenivosti. :D

  „…kým ich nečítam od slova do slova, tak ich do výzvy na GR nerátam.“ => to si k sebe zbytočne krutá podľa mňa.:D

  „2 klasické knihy, konkrétne Janu Eyerovú a Frankensteina – špecifikujem, lebo ani jedna z nich sa nedostala na môj „the best“ zoznam“ => ts ts, pani učiteľky literatúry by ti dali!

  Ach, musím sa už dostať k tomu Naslouchačovi. Inak neverím, že ty už si na predposlednom dieli Parasol Protectorate a ja… na prvom. :D Hups. :D

  Aaa už ZASE si ma nalákala na The Chase. Ale neviem si nepredstaviť Fitza-fitza, keď čítam to meno… Je to dobre alebo zle? :D

  Názov aj popis pri Východe Modrého měsíce znejú tak, že mám chuť si knihu pridať na GR, hoci je stará. :D

  Sto bodov za vybratú ukážku z VZA. A dvesto za to, že sa ti chce čítať literatúru faktu. A tisíc za super článok. #ChelleZaPrezidentku

  1. Možno som k sebe krutá, ale moje svedomie by to neunieslo :D S tým nič nenarobím.

   K Naslouchačovi sa rozhodne musíš dostať a naozaj daj šancu aspoň druhej Alexii – ako vravím, ak sa ti nebude páčiť druhý diel, tak až potom si budeš istá, že tá séria nie je pre teba. Fitz nie je podobný Fitzovi, ale mne už stačí to meno, aby som mala veľmi silnú asociáciu :D Práve u teba si nie som istá, či ťa tá kniha extrémne ohromí. Je to jedna z tých prijateľnejších NA kníh, si myslím, ale určite to nebude TÁ kniha, ktorá zmení tvoj pohľad na NA :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *