The Chase (minirecenzia)

The Chase (minirecenzia)

Ak ste fanúšikom New Adult žánru, autorka Elle Kennedy vám určite nie je cudzia. Na konte má viac ako 35 kníh, ktoré obvykle spadajú do žánru súčasnej alebo detektívnej romance, ale u nás sa preslávila najmä vďaka sérii Off-Campus, kde nám predstavila príbehy štyroch vysokoškolských hokejistov. V českom preklade vyšli vo vydavateľstve Baronet. Autorka je navyše polovicou autorského dua menom Erin Watt, ktoré má na konte slávnu sériu The Royals, taktiež v českom preklade od Baronetu a dokonca aj v slovenskom preklade od Ikaru. Prvý diel série Off-Campus patrí medzi moje obľúbené a páčila sa mi aj kniha When It’s Real. Inak sú ale moje skúsenosti s autorkou celkom priemerné. The Chase je prvým dielom novej série Briar U, ktorá nadväzuje na Off-Campus.

Ako u mňa táto kniha dopadla? To sa dozviete v mojom prvom #NoFilter hodnotení. Rozhodla som sa ich zaviesť po tom, ako Neliss láskavo poukázala na fakt, že hoci recenzie veľmi často nepíšem (poslednú som zverejnila koncom roka 2016), väčšina mojich výlevov na Goodreads v mnohých prípadoch recenzie pripomína. Prekonala som teda svoju posadnutosť štruktúrou a úpravou, zahodila filter a voilà! Moje výlevy už nájdete nielen na Goodreads, ale i na blogu!

Anotácia

Všetci vravia, že protiklady sa priťahujú. A musia mať pravdu, pretože neexistuje logický dôvod, prečo ma to ťahá ku Colinovi Fitzgeraldovi. Obvykle ma nezaujímajú potetovaný, videohry hrajúci, hokejisti-bifľoši, ktorí si myslia, že som povrchná. Jeho obmedzený názor na mňa je jeho prvým strajkom. Vôbec nepomáha, že je dobrým kamarátom môjho brata.

A že jeho najlepší kamoš je do mňa zabuchnutý. A že som sa k nim práve prisťahovala. Oh, nezmenila som sa, že sme spolubývajúci?

Zrejme na tom nezáleží. Fitzy dal jasne najavo, že o mňa nemá záujem, aj keď tie iskry medzi nami by spálili náš dom na popol. Nie som však ten typ dievčaťa, čo uháňa chlapa, a nemienim s tým začať. Mám plné ruky práce s novou školou, slizkým učiteľom a neistou budúcnosťou. Takže keď môj zadumaný sexy spolubývajúci zmúdrie a uvedomí si, o čo prichádza? Vie, kde ma nájde.
(Preklad anotácie)

Nový hrdina

Som rada, že sa autorke podarilo nechať to jej najhoršie klišé, ktorým trpeli všetky jej knihy s výnimkou The Deal, v šuflíku a vytiahnuť na nás niečo nové. Myslím to klišé, kde sa všetci chalani po prvom sexuálnom zážitku s hlavnou hrdinkou zmenili na zamilované šteniatka (k čomu došlo asi behom prvých troch kapitol). Kde sa svojimi ženami stali posadnutí, neschopní myslieť na nič iné, kde totálne z okamihu na okamih zahodili svoje sexuálne bláznenie za hlavu a stali sa z nich svätci.

Fitz je iný. Fitz je super. Vymyká sa tomu, čo obvykle nájdeme v New Adult knihách – a hlavne v Off-Campus sérii. Fitzy je to introvert. A dobre zachytený introvert. Nie je hanblivý či nesmelý, okolo priateľov sa cíti dobre a rád sa odviaže, len na seba nerád púta pozornosť a nerád sa dáva do reči s kadekým. Nedokáže v momente dať najavo svoje pocity, čo je také osviežujúce oproti bláznom, ktorí dva dni po stretnutí s hrdinkou vymýšľajú ódy na to, ako strašne ich milujú a nezdráhajú sa to dávať najavo vždy a všade.

Ohromný vzťah

Summer a Fitz sa k sebe neskutočne hodia. Je to jeden z tých knižných párov, ktorého realistickosti verím. Sú to absolútne protiklady, čo sa týka ich pováh, ale majú toho dosť spoločného na to, aby sa mohli pozhovárať a robiť aj niečo iné ako sexovať. Zároveň majú silu ovplyvniť toho druhého – Summer vie vytiahnuť Fitza z jeho komfortnej zóny, Fitzy vie Summer upokojiť a priviesť ju z oblakov bezpečne na zem. Ich príbeh sa síce nezačína originálne – celý ich rozpor je postavený na hlúpom nedorozumení, ktoré som už neraz v knihe čítala a ktorého existencie som si bola vedomá prv, než nám autorka ukázala, že to takto vážne napísala. Ich vzájomné nepochopenie však vychádzalo z ich charakterov, takže som im to sčasti vedela odpustiť. Vytváralo to drámu, ale nie takú, aby som nad tým krútila očami. Bola to príjemná dráma.

… Summer

Zatiaľ čo pri mužských postavách mala autorka problém nedržať sa zaužívanej šablóny, pri hrdinkách bola vždy kreatívna. Summer nepredstavuje práve môj typ človeka a spočiatku som mala problém nekritizovať ju príliš ostro. Mala právo cítiť sa dotknutá po tom, čo počula (aj keď to nepočula v celom kontexte), ale často sa správala ako hrozná drama-llama (to je môj nový obľúbený výraz). Obzvlášť som neocenila, ako dlho jej trvalo pochopiť, že Fitzy nie je taký otvorený a pristupuje k veciam (rozhodnutiam) odlišne. Je to však chyba príbehu, ktorá sa dá kritizovať? Nie sú ľudia skrátka… takí? Nemyslíme si všetci (väčšina), že ak je niečo ľahké pre nás, musí to byť ľahké pre hocikoho? Summer v príbehu „dospela“, takže, koniec-koncov, asi je fajn, že autorka poukázala na tento aspekt ľudského zmýšľania.

Bolo to nutné?

Dala by som knihe päť hviezdičiek, ale mám dva dôvody, prečo nemôžem:

1. Aj keď tu bolo veľa náznakov, napokon som z toho nemala také brutálne silné intenzívne pocity, ktoré sú základom pre to, aby som dala romantickej knihe plné hodnotenie. Je to len môj súkromný pocit, ktorý je totálne neobjektívny a zrejme do správnej recenzie nepatrí, ale pre mňa to znamená veľa (ale toto, ako sami vidíte, nie je správna recenzia).

2. Z objektívnejšieho hľadiska povedané – v knihe bolo viacero zbytočných okamihov, ktorých jediným cieľom bolo vytvoriť drámu (a možno vyplniť prázdne strany). Niekedy si to človek nevšimne, niekedy to prehliadne, lenže v tomto prípade to natoľko bilo do očí, že som na to počas celého čítania myslela.

Ešte dodám, že tam bolo zopár momentov, ktoré mi brnkali na nervy, a ktoré silno ťažili zo súčasnej situácie v Amerike (sexuálne škandály, #metoo). Ale začínam sa zmierovať so skutočnosťou, že knihy, ktoré budú vychádzať v týchto rokoch, budú vždy silno dbať na politickú korektnosť a správne prezentovanie feministických názorov (a viac či menej priame kritizovanie celého mužského rodu).

Jedno pre a jedno proti

Vzťah Summer a Fitzyho rozhodne nie je insta-love. Yay! Na druhej strane sa dá povedať, že kniha obsahuje menší či väčší milostný trojuholník (závisí asi od uhla pohľadu). Ktorý by vás mohol štvať. Mňa občas štval. Hunter mi navyše pripomínal Logana a jeho posadnutosť Hannah, čo rozhodne nebola dobrá asociácia. Kládol si na Summer priveľké nároky bez toho, aby jej dal jasne najavo svoje city. Nenavnadilo ma to príliš na jeho knihu – pokiaľ nejakú dostane, pravdaže.

Suma sumárum

Ak ste fanúšikom Off-Campus série, toto si bezpochyby prečítate. A ak ste mali s predchádzajúcimi dielami Elle Kennedyovej problémy (možno rovnaké ako ja, osobne sa za extra fanúšika Off-Campus série nepovažujem, zbožňujem iba prvý diel… a Logana), zvážte, či jej nedáte ďalšiu šancu. (Btw, neviem sa dočkať druhej časti – príbeh Brenny má potenciál byť ohromným!)


star_up  star_up  star_up  star_up  star_down


 

8 thoughts on “The Chase (minirecenzia)

 1. prosím si viac #nofilter hodnotení ♥ so všetkým súhlasím aj s tým, stereotypom hrdinov :D joj ale tak nehádž vinu iba na Huntera áno mal jej povedať čo k nej cíti áno reagoval prehnane, ale prečo Summer prijala pozvanie na rande? LEBO FITZ SA NEVEDEL VYPLUT :D čo chápem lebo je taký ako je, Summer chcela svoju náklonnosť preniesť na Huntera ale holt nešlo to, osobne si nemyslím, že je to iba jeho vina :) áno ľudia robia chyby ale osobne som nebola naštvaná ani na Huntera ani na Summer lebo sa jednoducho správali reálne …. a páči sa mi forma tvojej ne-recenzie :D keep ‚em coming buddy :P

  1. Nie, Huntera v mojich očiach len ťažko očistíš – ak by hneď na začiatku (alebo aspoň skôr teda) pozval Summer na rande, možno by ho odmietla a on by pochopil, že nemá záujem. Namiesto toho prišiel za Fitzom a povedal JEMU, že má o Summer záujem a či je s tým on v pohode – alebo skôr „musíš s tým byť v pohode, lebo ja ju mám rád a ostatné je mi ukradnuté“. WTF? Čo je Fitz nejaký jej otrokár? Nemal toto v prvom rade oznámiť JEJ? Áno, neurobila múdre rozhodnutie, keď jeho pozvanie prijala, ale ako vravíš, myslela si, že od Fitza sa nikdy ničoho nedočká. Chcela mu dať šancu, ale prihlásil sa o ňu príliš neskoro a potom si dovolil tváriť sa ublížene. Hunter na mňa nepôsobil hanblivo, veď jej liezol do postele – neexistoval dôvod, prečo tak dlho čakal. A tú scénu s Fitzom mu proste neviem odpustiť. Toľko k tomu :P

   1. ja mám asi na Huntera slabosť od Deanovej knihy :D ale hej máš pravdu, netvárim sa že nie, ale stále je to keby spravil toto keby povedal Summer hned na začiatku ako sa cíti, že ten bozk pre neho bol viac …… :D Colin je Colin čo ti poviem ♥ netvrdím, že som Huntera nemala chuť miestami prefackať :D aj v tom okamihu ked Summer vliezol do postele :D ja by som ho na jej mieste vyhodila XDDDDDDD

 2. Vyzerá to celkom nádejne. Už dávno som NA nečítala. Vlastne už dávno som nečítala… skoro nič okrem rukopisov. Snažím sa pokročiť aj v Troch temných korunách, ale každý druhý deň dám 30 strán a hotovo. Viac nemám náladu. :D
  Tento rok sa rozhodne za knihomoľa nemôžem považovať, je to dosť hanba, že som skoro nič neprečítala. :D Vždy, keď prídem na GR, moja výzva mi to dáva dosť jasne najavo. :/ Ach, no hádam po vydaní sa konečne dokopem k čítaniu.

  Ale s5 ku knihe: zrejme si to pridám na zoznam. Nejaká takáto oddychovka by mi celkom bodla. A vyzerá to nádejne aj s hlavnou postavou a hrdinom. Z Off campus som čítala iba prvý diel. Ušiel, ale pokračovať sa mi už v sérii nechcelo. :D

  1. Určite to skús, je to rozhodne jedna z tých lepších NA kníh – a to vravím, aj keď nie som ultra fanúšikom Kennedyovej ďalších kníh :D

   Čo sa týka toho nečítania, úplne ti rozumiem – ja som sotva dosiahla polovicu svojho tohtoročného cieľa na GR a mám dojem, že ho splním jedine tak, že odo dneška nebudem robiť vôbec nič iné než čítať :D Alebo si požičiam tie komiksy Lucifera, čo som našla v knižnici :D

    1. Áno, pôvodne sa Lucifer objavil v komiksoch o Sandmanovi, ktorých autorom je Neil Gaiman, preto máš na začiatku každej epizódy napísané, že je to na motívy postavy Neila Gaimana :D A potom mu vytvorili vlastné komiksy, ale seriál sa vraj odvíja skôr od toho, čo sa objavilo v Sandmanovi.

     Tvoju som nevidela, ale vidím tvoju čitateľskú aktivitu, takže ti verím, že si na tom horšie ako ja :D :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *