Knižný súhrn 2016: Január – Február

Knižný súhrn 2016: Január – Február

Keďže som počas januára a februára prečítala dosť kníh, aby som nimi mohla vyplniť jeden celý príspevok, rozhodla som sa konať a spísať pre vás svoje dojmy (oproti tým minulým mi pripadajú obsiahlejšie, ako také mini-recenzie). Potom prišli iné povinnosti a voilà… o mesiac a pol neskôr sa konečne dostávam k tomu, aby som ich aj zverejnila. Keďže som mala dostatok voľného času (a nálady), prečítala som až 10 kníh – 8 noviel a 2 poviedky, z toho 6-krát romance a 4-krát fantasy. A pretože som vyčerpaná a neviem, čo by som k tomu viac mala dodať, prejdime radšej priamo k veci… 

The Anatomy of Jane | The Anatomy of Us – Amelia LeFay [GR] [GR]

Hneď na začiatku roka som sa pustila do čítania veľmi netradičnej dvojice contemporary kníh. Mimoriadne netradičných kníh. Možno nie netradičných pre každého, ale rozhodne netradičných pre mňa. Ich hrdinami sú Jane, Max a Wesley. Áno, hrdinovia sú tu naozaj traja. Nie, nejde o typický milostný trojuholník. Nie je to totiž príbeh dvojice, ale… trojice. Max a Wesley udržiavajú svoj vzťah pod pokličkou – Wesley ako slávny a všetkými milovaný šéfkuchár nemá dôvod svoj vzťah s iným mužom tajiť, avšak Max pochádza z veľmi konzervatívnej rodiny, ktorá by takúto situáciu neprijala s nadšením a navyše by to mohlo ohroziť jeho kariéru reportéra. Ich už tak komplikovaný vzťah ešte viac skomplikuje životom sa predierajúca Jane. Wesleyho Jane nesmierne priťahuje, ale stále miluje Maxa a najradšej by ich mal oboch. Maxa Wesleyho správanie rozčuľuje, lenže keď si s Jane skočia do vlasov, ich zásadne odlišné pohľady na život v ňom vzbudia záujem. A Jane je uväznená medzi dvoma mužmi, ktorí od nej chcú viac, než by mali. Ibaže jej to zas až tak veľmi neprekáža – a v tom je ten problém.

Knihy The Anatomy of Jane a The Anatomy of us neponúkajú veľa po dejovej stránke – v oboch sa na povrch prediera iba malilinká zápletka, ktorej hlavným cieľom je posunúť postavy vpred. Nie, nepočítajte so žiadnou dramatickou zápletkou (a možno takou menšou, ale fakt len itsy-bitsy). Tieto dve knihy stoja na postavách. Na arogantnom, večne mrzutom a nedôverčivom Maxovi, na sebavedomom, dominantnom a city potlačujúcom Wesleym a na hrdej, podozrievavej a životom skúšanej Jane. Sú to ich vzájomné interakcie, ktoré vás nútia čítať ďalej, ktoré vo vás vzbudzujú záujem o ich príbeh a o to, ako to s nimi dopadne. Nie sú plochí, nezostávajú zaseknutí na jednom mieste, učia sa na vlastných chybách a vyvíjajú sa. Za iných okolností by som takýto príbeh hodnotila priemerne, lenže tieto tri postavy ma úplne opantali. Pokiaľ sa vám to bude páčiť, tak iba kvôli nim – a ak na vás nespravia dojem na začiatku knihy, radšej nečítajte ďalej. Okrem malého množstva deja má kniha aj zopár bolestivých logických a vo veľkej miere aj gramatických nedostatkov (obe sú dostupné zdarma cez web autorky a Amazon, takže neprešli vydavateľským procesom – čo dokazujú aj tie desivé obálky), čiže iným vás už zrejme neočarí.

Ak mám byť úprimná, v oboch častiach som čakala iba na okamih, kedy sa z trojice stane dvojica a ten tretí si bude musieť nájsť vlastný pár. Tieto moje obavy však neboli založené na faktoch, ale iba na mojom vnútornom pocite, že to takto skrátka musí byť. Medzi všetkými stranami trojuholníka bol v skutočnosti dokonalý balans. Snažila som sa nájsť miesta, ktoré by poukazovali na opak, no nenašla som ich. Všetci traja sa navzájom milovali rovnako – pôsobí to síce hrozne nereálne, lenže zároveň aj tak krásne. Všetci traja v priebehu kníh pochybili, všetci museli bojovať o odpustenie, všetci v sebe museli nájsť silu odpustiť – dokonalý balans. Čo iné však od tohto príbehu môžete očakávať? V prvom rade množstvo mimoriadne grafického sexu a BDSM (vďaka týmto knihám som zistila, že ho vo svojej literatúre fakt nemusím a nie je to iba vinou Fifty Shades, ale zvládla som to kvôli svojim milovaným postavám – dobre, priznávam, že Wesley bol práve kvôli svojej BDSM vášni u mňa trochu menej obľúbený, a tým som sa ocitla v menšine, pretože väčšina zbožňuje práve jeho, ale ja som si najviac zamilovala Maxa). No ak LeFayovej dáte šancu, dočkáte sa miestami veľmi vtipného, emocionálneho, romantického, erotického, dramatického príbehu o vzťahu troch ľudí, na ktorý určite tak skoro nezabudnete.


star_up  star_up  star_up  star_up  star_down


 

Parasol Protectorate – Gail Carriger [GR]

Napriek tomu, že na mňa Soulless, prvý diel steampunkovej série Parasol Protectorate, zapôsobilo iba trochu viac ako priemerne, už v januári som sa pustila do jeho druhého a tretieho pokračovania, Changeless a Blameless. A obe knihy na mňa urobili podstatne lepší dojem ako prvý diel. To, čo sa mi na jednotke páčilo, tu zostalo – ohromná viktoriánska atmosféra a zaujímavá mytológia, o ktorej sa v oboch častiach dozvedáme stále viac detailov, vďaka čomu autorkin svet naberá na rozmeroch. Najviac ma však potešilo, že Carrigerová nezopakovala chybu, ktorá mi pri Soulless prekážala najviac, a teda prehnané množstvo romantických scén (hlavne v okamihoch, kedy sa to skutočne nehodilo). Zároveň mám dojem, že zápletky oboch dielov boli trochu komplikovanejšie a menej predvídateľné. Rozhodne si myslím, že tieto pokračovania stoja za pozornosť, ak ste sa už prehryzli prvým dielom. Varovanie: nasledujú maličké spoilery zo Soulless.

Changeless [GR]

Čerstvo vydaná Alexia si užíva nielen nový život so svojim vlkolačím manželom, ale aj svoju novú pozíciu v rade kráľovnej Viktórie. Lenže problémy si veľmi rýchlo nájdu jej novú adresu. Okrem toho, že sa jej na prednom dvore usadil celý vlkolačí vojenský oddiel , jej manžel sa z ničoho nič vybral na výlet do Škótska bez toho, aby ju o tom informoval, a ešte sa k tomu v centre mesta objavila záhadná sila, ktorá pripravila o nadprirodzené schopnosti vlkolakov i upírov a zapudila všetkých duchov, ktorí sa v danej oblasti pohybovali, a potom odrazu zmizla. Alexia sa v spoločnosti svojej priateľky, otravnej nevlastnej sestry, záhadnej francúzskej vynálezkyne, francúzskej slúžky a lokaja svojho manžela vydáva na cestu do studeného Škótska, aby varovala Conalla pred hrozbou, ktorá ho prenasleduje. A cestou sa musí pokúsiť nepodľahnúť nečakaným pokusom o zmárnenie jej života.

Čo by som ešte dodala k Changeless? Čitateľ dostáva v druhej časti iný pohľad na vzťah Alexie a Conalla. Už to nie je iba o fyzickej príťažlivosti. Je to hlavne o ich interakciách, o ich každodennom živote, o vplyve, ktorý jeden na druhého majú, o moci, ktorú jeden nad druhým majú, o ich škriepkach, ale aj o ich romantických momentoch. Atmosféra knihy je stále rovnako skvelá – ako som už spomínala – , ale predsa len trochu iná, nakoľko sa dej knihy presúva z Londýna do Škótska. Spoznávame taktiež nové postavy, z ktorých žiadnu nedokážete prekuknúť hneď na prvý pohľad, napríklad o takej madam Lefoux si celý čas nemôžete byť istý, či prišla Alexiu zabiť, alebo by ju len rada dostala do postele. Zápletka je zaujímavá, dočkáte sa niekoľkých zvratov a na konci si pravdepodobne budete mať chuť vytrhať vlasy, pretože sa kniha končí šialeným cliffhangerom. Ja som síce spravila tú chybu, že som si prečítala anotáciu na tretí diel skôr, ako som sa pustila do dvojky, takže som celý čas čakala na ten prekliaty záver, ale to, ako sa to celé odohralo, ma aj tak celkom pripravilo o nervy.


star_up  star_up  star_up  star_up  star_down


 

Blameless [GR]

Je ťažké povedať niečo o Blameless bez toho, aby som vám prezradila tie kľúčové okamihy z dvojky – ako to robí anotácia, takže radšej ju nečítajte, ak sa na pokračovania chystáte, no ešte ste sa k tomu nedostali. Prezradím iba toľko – Alexia a Conall sa v Blameless dostávajú do konfliktu, ktorý ich od seba na čas odoženie. Conall v dôsledku svojho správania ohrozí nielen svoju pozíciu alfy, ale aj svorku a v neposlednom rade vlastnú ženu. Alexia, rozhodnutá ukázať manželovi ako veľmi sa v nej zmýlil, sa vydáva na cestu do Talianska medzi templárov, ktorí jej podľa všetkého ako jediní môžu dať odpoveď na otázku, na ktorej stojí celý jej nasledujúci – nielen manželský – život.

V porovnaní s druhým dielom ma ten tretí bavil o trošičku menej, ale stále to bolo po technickej stránke lepšie ako prvý diel. Romantika je vo veľkej miere kvôli napätiu medzi Alexiou a Conallom potlačená do úzadia, ale na druhej strane dostávate lepší pohľad na Alexiine a Conallove city práve v okamihoch, kedy sú nútení prehodnocovať svoj vzťah takto na diaľku. Aj v tejto knihe sa dočkáte zmeny prostredia – okrem samotného Talianska však navštívite aj Paríž a cestou na juh znovu spoznáte zopár nových postáv, ktoré skôr či neskôr zohrajú v príbehu dôležitú úlohu. Dočkáte sa úvah o dobre a o zle, vtipných okamihov (napríklad takého opitého alfu v boji na život a na smrť – najvtipnejšia scéna zatiaľ v celej sérii), dramatických scén a dokonca i jednej nemalej smutnej chvíle.


star_up  star_up  star_up  star_up  star_down


 

A Questionable Client – Ilona Andrews [GR]

Dej poviedky A Questionable Client sa odohráva ešte pred začiatkom prvej časti série o Kate Danielsovej. Kate má za sebou dlhý pracovný deň a túži iba po tom, aby sa konečne doplazila domov. Dostane však ponuku, ktorá sa neodmieta. A tak sa ocitá v byte podivného chlapíka menom Saiman, ktorého musí ochrániť pred veľmi naštvanými ruskými čarodejníkmi.

Vždy som sa tejto poviedke vyhýbala – najmä z obáv, že sa mi nebude páčiť, pretože tam nebude ani zmienka o Curranovi (po toľkých častiach som si až príliš zvykla, že je neoddeliteľnou súčasťou Katinho života… Plus, Curran, čo viac k tomu treba dodať?). Lenže bolo to rovnako dobré, ako všetky ostatné poviedky! (Fajn, nie všetky, tie s Dali sú o čosi lepšie.) Má to síce len pár strán, ale je tam tradičný Danielsovský humor a poriadna akcia, počas ktorej Kate nakopáva zadky. V poviedke sa zároveň dozvedáme viac o tom, ako sa Kate a Saiman spoznali a nechýba ani kúsok špeciálnej mytológie. Je to rýchle, akčné, humorné – skvelá ochutnávka pre toho, kto si nie je istý, či by sa chcel do čítania Kate pustiť. Áno, nie je tam Curran, takže aj tak si musíte prečítať aj prvý diel a až potom to posúdiť, ale to predsa nevadí. A kto už Kate pozná… Proste si to prečítajte.


star_up  star_up  star_up  star_up  star_down


 

GearShark – Cambria Hebert [GR]

Cambria Hebert ma dostala už svojou sériou Hashtag, takže keď som sa dopracovala k jej spin-off sérii, GearShark, musela som jej prečítanie zvážiť. Priznávam, že som dlho váhala s čítaním najmä kvôli M/M romanci – nebola som si istá, ako sa mi to bude čítať. Lenže medzitým som zhltla The Anatomy of Jane a po tej knihe (a jej pokračovaní) som už bola pripravená na všetko. Ukázalo sa, že to bolo skvelé rozhodnutie, pretože #Junkie mám rada zrejme tak isto – ak nie viac – ako #Nerd. Prvé diely sú jednoducho neoceniteľné!

#Junkie [GR]

Stačilo jedno stretnutie a z Drewa a Trenta sa stali najlepší priatelia. Najprv ich spojila vášeň pre autá a rýchlu jazdu, lenže časom sa z toho vyvinulo omnoho viac. Radi spolu trávili čas, jeden druhého vo všetkom podporovali, jeden na druhého dohliadali a jeden druhého poznali lepšie ako seba samých. Až sa do seba napokon zamilovali – bez toho, aby to ten druhý vedel. Alebo žeby bez toho, aby si to ten druhý bol ochotný pripustiť? Zamilovať sa do nesprávneho človek môže byť bolestivé. Ale zamilovať sa do svojho najlepšieho priateľa môže byť katastrofálne.

Na #Junkie milujem niekoľko vecí: Po prvé, Drew a Trent sú priatelia – viaceré „tradičné“ romance sa pokúšajú o vzťahy, kde sa dvaja najprv spriatelia a potom zamilujú, ale málokedy im to vyjde, pretože obvykle to autorky príliš uponáhľajú. Hebertová si dala načas. Vybudovala ich priateľstvo. Dala im niečo, o čo môžu prísť, ak ich vzťah nepôjde správnym smerom. A dokonca aj po tom, ako ich city vyšli najavo, neprestávali byť v prvom rade priateľmi. Po druhé, Drew a Trent sa zamilovali. Áno, znie to ako veľmi tradičný postup vo vývoji romantickej knihy, ale v tejto je to doslova. Vo väčšine príbehov dnes túžba prichádza ďaleko pred láskou – sotva sa uvidia a už sa im zapaľujú lýtka. Sex je pre ne natoľko dôležitým prostriedkom, že vám niekedy celkom unikne moment, kedy sa tí dvaja do seba na smrť zamilovali. Nie v tejto knihe. Tuto vidíte ich pocity, ich vnútorné zápasy, ich frustráciu a zmätenie. A keď konečne dôjde na obyčajný prvý bozk, veríte im to. Po tretie, Drew a Trent sú ohromní hrdinovia. Viete, kto sú, viete, s čím zápasia, viete, za čo bojujú. Nie sú kópiou jeden druhého a nie sú kópiou iných hrdinov. Drew je sebavedomý vo všetkých aspektoch svojho života a ide si za svojím cieľom – ale keď ide o Trenta, stáva sa zraniteľným. A Trent… Oh, Trent je úplne iné kafe. Bez váhania dokáže viesť bratský spolok, ale vo vlastnom živote je stratený. Nevie, čo chce robiť, nevie, kam sa chce po škole pohnúť. Vždy kladie Drewa na prvé miesto, aj keď tým ohrozuje svoje vlastné, zlaté, srdce. To moje horko zaplakalo pri zrade, ktorej sa na konci dočkal. Táto kniha mala jednoducho všetko, čo si ja od dobrej romantickej knihy vyžadujem.


star_up  star_up  star_up  star_up  star_up


 

#Rev [GR]

Druhé pokračovanie série GearShark nadviazalo na koniec prvej časti a teda pokračovalo v príbehu Drewa a Trenta. Po nepríjemnej dráme, ktorej sa dočkali na konci jednotky, ich čakalo rozhodovanie sa o svojej ďalšej budúcnosti. Nemôžem k deju povedať príliš veľa bez toho, aby som niečo vyspoilerovala, takže poviem iba toľko: Druhá kniha už nie je o hľadaní seba samého a svojej pravej tváre, ale skôr o hľadaní odvahy ukázať svoju pravú tvár ostatným a o boji za toho, koho milujete – a za to, čo milujete. A taktiež o pomste, o rodine, o priateľstve a o budúcnosti.

Napriek tomu, že som sa do Drewa a Trenta (hlavne Trenta) zamilovala, druhý diel bol podľa mňa máličko slabší ako ten prvý. Ako vo väčšine romantických pokračovaní, emócie, ktorými bol prvý diel nadupaný, trochu opadli a to je pre mňa veľmi dôležitý aspekt, ak ide o romantiku. Začiatok knihy mal trochu pomalší rozbeh, trochu príliš dlho sa chlapci rozhodovali o svojej budúcnosti – čo by nebolo zlé, samozrejme, nikto by nemal unáhliť také dôležité rozhodnutia, lenže im to dlhé rozhodovanie sa trvalo asi dva dni a pritom to zabralo niekoľko kapitol. Na druhej strane som si ale omnoho viac mohla užiť svoje obľúbené postavy z Hashtag série, keďže tam Romeo a Braeden strávili trochu viac času, Trent a Drew pokračovali vo svojom skvelom charakterovom i párovom vývoji, z ich vzťahu sa nevytratila ani romantika, ani to krásne priateľstvo, iba tam pribudlo trochu viac erotiky (aj keď tam to už trošku skĺzavalo do toho otravného bodu, kedy sa deje aj vo veľmi nevhodných okamihoch – napríklad keď má jeden brutálne nabitý ksicht a zlomené rebrá – a je jej tak veľa, že potláča dej). V konečnom dôsledku som si to však stále náramne užila.


star_up  star_up  star_up  star_up  star_down


 

#Swag [GR]

Tretí diel série opustil Trenta a Drewa a namiesto nich priniesol príbeh profesionálnej pretekárky Joey, ktorá sa po zlých skúsenostiach s profesionálnymi jazdcami odhodlala prejsť k novej divízii pretekania. Tam sa však zrazí s ďalším blbcom. Lorhaven si nemyslí, že má na to, aby mohla pretekať na dráhe bez pravidiel a Joey je odhodlaná ukázať mu pravý opak – a nedať mu najavo svoje city.

Keď sme sa s Lorhavenom (prekliate slovenské skloňovanie) stretli v prvej časti, bola som presvedčená, že z neho bude Zach tejto série (Zach bol zloduchom Hashtag série a totálny psychopat) – bol agresívny, nepriateľský voči Drewovi (nie kvôli jeho vzťahu s Trentom – ja len aby sme v tom mali všetci jasno), neochotný hrať podľa pravidiel. Jeho charakter sa však postupne vyvíjal. Je to niekto, kto má strach sám zo seba a z toho, čo je schopný urobiť, aby ochránil svojich blízkych. Niekto, kto sa bojí nájsť svoju vlastnú tvár, pretože má strach z toho, čo tam nájde. Joeyn osobný príbeh bol takisto zaujímavý – silná, odvážna ženská, ktorá sa nebojí rýchlosti ani tupcov, ktorí jej znepríjemňujú život, a zároveň neisté dievča, ktoré túži iba po tom, aby na ňu boli ostatní hrdí a pritom netuší, že najdôležitejšie je, aby bola hrdá sama na seba. Ich romantický rozbeh nebol taký hladký ako pri Drewovi a Trentovi, ale to som dokázala prehliadnuť. Dokonca ma aj celkom bavili tie kecy o autách, nad ktorými som ešte pri prvej časti krútila očami. Bolo to príjemné čítanie, taký Hebertovej štandard, ale chýbali mi tam tie „punched in the face“ emócie.

Séria stále pokračuje, ale nateraz som si od nej dala pohov, pretože príbeh Arrowa (on sa zrejme fakt volá Arrow – aj keď počas dvoch častí som si myslela, že Lorhaven sa fakt krstným menom volá Lorhaven, soooo…) ma až tak neláka (možno za to môže aj fakt, že ho neustále prirovnávali vzhľadom k Bieberovi – bol to v príbehu zaužívaný vtip – a to nie je lákavá predstava). Možno časom… Plus – tie obálky sú úplne dokonalé, nakoľko presne odrážajú photoshooty, ktoré sa konali priamo v knihe pre obálku časopisu GearShark. Love them!


star_up  star_up  star_up  star_up  star_down


 

Magic Mourns – Ilona Andrews [GR]

Vo februári som prečítala ďalšiu poviedku zo sveta Kate Daniels – a poslednú z tých rozsiahlejších, ktoré u mňa zostávali neprečítané. Magic Mourns je oficiálne prvým príbehom z pohľadu Katinej kamarátky Andrei. Keďže je Kate zaneprázdnená, Andrea sa rozhodne prevziať prípad, ktorý jej nahlásili. Ocitá sa tak tvárou v tvár trojhlavému psovi, ktorý namiesto toho, aby chránil bránu samotného Háda, behá po Atlante. Spoločnosť jej pri pátraní robí Rafael, ktorý má svoju vlastnú misiu – pátra po stratenom tele partnera svojej matky. Čo čert nechce, ich prípady spolu súvisia a Andrea musí bojovať nielen s obludami, ale aj so svojou vlastnou túžbou a emóciami. A tiež obludou, ktorá prebýva v jej vnútri.

Osobne som veľmi rada, že som prečítala najprv Andreinu novelu a až potom túto poviedku, pretože inak by som Magii střelného prachu preskočila a to by bola ohromná škoda, pretože to bol geniálny diel a Andrea sa v ňom vyfarbila ako ohromná – kickass – hrdinka. Magic Mourns ma totiž neohromilo. Niežeby šlo o zlý príbeh. Autori – ako obvykle – našli zaujímavý kus mytológie na spracovanie, za čo ich asi nikdy neprestanem obdivovať. Problém je v tom, že mi táto poviedka pripadala hrozne… povrchová. Vzhľadom na rozsah to autori nemohli príliš skomplikovať, tomu rozumiem, ale tá priamočiarosť uberala zápletke na čare (aj keď ten malý zvrat na konci ma prekvapil natoľko, že pridávam jednu polhviezdičku – naozaj som nečakala, že tá postava bude mať práve takýto význam pre celý príbeh). Najviac ma však sklamalo, s akým nezáujmom riešili vzťah Andrei a Rafaela. Áno, možno sa oťukávali už dlhšie a aj počas hlavných kníh, ale toto bol ich priestor, tuto sme mohli hlbšie nahliadnuť do Andreinej hlavy a do jej rozporuplných emócií, ale namiesto toho sme dostali malilinký kúsok emócií a drámy a potom… hotovo. That’s it. Misia splnená. Už je z nich pár. Poviedka sama o sebe možno nebola zlá, ale ak to porovnám s ostatnými, mám dojem, že som obvykle u tejto série zvyknutá na čosi viac.


star_up  star_up  star_up  star_half  star_down


 

Royally Matched – Emma Chase [GR]

Royally matched je druhým dielom new adult série Royally z pera Emmy Chase. Celá séria – ako napovedá jej názov – sa venuje fiktívnej kráľovskej rodine v jednej fiktívnej krajine. Druhý diel rozpráva príbeh Henryho, brata hrdinu z prvej časti, na ktorého sa nečakane navalili povinnosti, o ktorých veril, že sa nimi nikdy nebude musieť zaoberať. Po tom, ako svojou nepozornosťou naštve babičku – a kráľovnú –,odchádza nedobrovoľne do jedného vzdialeného zámku, kde má nad sebou a svojimi chybami uvažovať. Henry však nie je zmierený so svojím osudom a rozhodne sa urobiť jedno posledné bláznovstvo – zapojí sa do reality show, v ktorej bude desať krásnych mladých kráľovských žien zápasiť o jeho srdce. Lenže svet reality show nie je taký, ako si ho predstavoval – príliš veľa kamier, príliš veľa pravidiel, žiadna prirodzenosť. Čo sa teda stane, keď do tohto umelého sveta vstúpi reálne dievča, ktoré neprispôsobuje svoje emócie scenáru?

Knihe sa nedá vytknúť, že je skvelo napísaná a Chasovej postavy sú ľahko obľúbiteľné. Sarah je milá, vtipná, skutočná, aj keď s vlastnými temnými démonmi, ktorých musí prekonať. Je to ozajstný knižný nerd a celú knihu vás zásobuje referenciami na slávne diela – hoci je pravdou, že v istom bode vás to môže začať otravovať. Henrymu sa toho nedá veľa vytknúť – ako hrdina je skvelý. Mám však pocit, že autorka mohla jeho traumatickú minulosť a osud, ktorý ho čakal na konci prvej časti, lepšie spracovať. Henry na mňa v jednotke pôsobil viac ako utrápená duša než playboy a prekáža mi, že jeho vývoj neprebehol tak plynule, ako to bolo u Sarah. Na druhej strane sa mi ale páčil ich vzťah – nepripadal mi taký unáhlený ako u Nicholasa a Olivie a dodatočne som pochopila aj to, čím si ho Sarah vlastne získala (bola predsa len široko-ďaleko jediná, ktorá mu ukazovala pravú tvár a nemala vedľajšie úmysly). Vytvorili si úžasný (hoci na klišé založený) vzťah a ich interakcie ma nehorázne bavili, dokázali byť zároveň roztomilý aj sexy pár. Až na jeden incident, kedy stačilo, aby Henry otvoril ústa a povedal jej celú pravdu, medzi sebou nevytvárali žiadnu zbytočnú drámu založenú na nedorozumeniach a hlúposti.

Od knihy som však očakávala viac kráľovskej drámy. Väčšinu času jeho kráľovský status nezohráva žiadnu úlohu – jeho vzťahu so Sarah to nijako nebránilo, keďže aj ona je urodzená, a počas tých pár týždňov vo vyhnanstve o svojich povinnostiach uvažoval iba veľmi málo. Henry by pokojne mohol byť kadejakým iným miliardárskym sukničkárom a príbeh by stále mohol prebiehať viac-menej rovnako. Chcela som viac emócií, viac drámy, viac frustrácie (nie vzťahovej, ale charakterovej , pretože si to jeho situácia a jeho viac-menej PTSD naznačované v prvej časti vyžadovalo). Posledné dve kapitoly ma tiež trochu nudili – pripadalo mi to ako sled za sebou nasledujúcich udalostí, ktoré autorka potrebovala napratať do príbehu, aby sme dostali šťastný-prešťastný koniec. Nie je to zlá kniha, ale z môjho pohľadu skôr priemerná a rozhodne nie dokonalá.


star_up  star_up  star_up  star_half  star_down


 

2 thoughts on “Knižný súhrn 2016: Január – Február

  1. Už by som si vážne mala prečítať Parasol Protectorate. Nechápem, prečo som sa k tomu ešte nedokopala. Pripomína mi to Posion Study, či ako sa to volá, aj na to sa chystám už odkedy a stále nič. Ach jaj, prečo je toľko veľa kníh? Nestíham toľko čítať.

    Inak tá prvá kniha vyzerá naozaj podivne. To tam akože každý s každým šiel, či čo? :D

    1. S Poison Study to nič spoločné nemá, ešte je to k tomu aj séria pre dospelých, takže žiadne YA – aj keď ja som si to z nejakého dôvodu na začiatku čítania myslela :D Ale určite to stojí za otestovanie. Žiadnu inú steampunkovú knihu som nečítala, takže to nemám s čím porovnať alebo k čomu prirovnať, ale je to fajn. Dobrá mytológia, dobré interakcie, dobré postavy.

      Hej :D Každý tam šiel s každým :D :D :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *