10 (divných) hlášok, ktoré používam v bežnom živote

10 (divných) hlášok, ktoré používam v bežnom živote

Patríte medzi tých ľudí, ktorým v hlave až príliš často uviazne nejaká hláška z filmu, seriálu či knihy a potom ju začnete používať v bežnom živote? V tom prípade si môžeme virtuálne potriasť rukami, lebo ja som presne ten typ človeka. Našťastie sa viem krotiť a používam ich iba v spoločnosti tých, ktorí moje hláškovanie dokážu oceniť – prípadne sa na mňa nebudú pozerať ako na blázna.

Harry Potter a…

Hoci som všetky filmy o Harrym Potterovi videla x-krát, prvé dva som predsa len pozerala najčastejšie (keďže sú najstaršie a na počiatku mojej pottermánie som ich pozerala stále dookola). Tie dialógy si pamätám natoľko, že viac nemôžem HP sledovať bez toho, aby som mala nutkanie opakovať po hercoch. V každom prípade, scéna z HP2, keď Harry a Ron použijú odvar všehodžúsu, a Dracovo: „Ty vieš čítať?“ sa votrelo do bežného života mojej sestry a mňa a často túto hlášku jedna na druhú používame. Raz som sa to pokúsila aplikovať na niekoho iného, ale dostala som len dlhý, nechápavý, možno priam dotknutý pohľad.

Súčiastky

Ďalšou obľúbenou a nesmierne často používanou hláškou v sestrinej a mojej domácnosti (okej, väčšina hlášok na tomto zozname u nás zdomácnela, keďže sestra je môj hláškovací parťák číslo jeden) je tento veľmi múdry a trefný citát z amerického filmu Armageddon (1998): „Americké súčiastky, ruské súčiastky, všetky vyrobil Taiwan!“ To si hádam ani ďalší komentár nežiada.

Nekonečný príbeh

Azda každé dieťa 80-tych a skorých 90-tych rokov pozná nemecko-americkú filmovú adaptáciu knihy Nekonečný príbeh od Michaela Endeho. (Pretože som predlohu nečítala, iba googlením som zistila, že ani prvý z troch filmov, ktorý býva náramne dobre hodnotený, nie je knihe obzvlášť verný a autorovi sa nepáčil – ostatné filmy mu potom museli trhať žily). Práve z tohto príbehu pochádza preslávený lietajúci pes Falko (ktorý sa vraj v knihe volá inak – vďaka za túto informáciu, totálne mi zruinovala detstvo) a jeho hláška: „Toto nie je moja obľúbená časť príbehu.“ Neraz dokázala vyjadriť moje pocity nielen pri sledovaní iných filmov/seriálov alebo pri čítaní kníh, ale aj v normálnom živote, keď sa veci kazili priamo pred mojimi očami.

Nová informácia

Kultový seriál Priatelia je plný jedinečných hlášok, ale Phoebino: „Toto je úplne nová informácia!“, keď sa snaží predstierať šok nad informáciou, ktorú už dávno vedela, je veľmi ľahko aplikovateľné aj v bežnom živote.

Nič nevidím!

Áno, neklame vás zrak, skutočne patria na zoznam mojich najčastejšie zužitkovaných hlášok aj tie z prastarej ruskej rozprávky Mrázik, ktorá nás každý rok otravuje na Vianoce. A ktorú si každé Vianoce musím pozrieť, inak by to neboli Vianoce. Staré známe: „Je ti teplo dievčatko?“ sa asi udomácnilo u viacerých, no so sestrou sa ešte častejšie vraciame k: „Nič nevidím, nič nevidím! Už je to desať rokov, čo nič nevidím!“ Obzvlášť v tejto dobe, keď vďaka kombinácii rúško plus okuliare plus blbé počasie človek často skrátka… nič nevidí. A najlepšie na tom je, že sa pri použití tejto hlášky so sestrou navzájom dopĺňame, kedykoľvek s ňou jedna z nás začne.

Nechci znít jako tvoje babička…

Seriál Buffy, premožiteľka upírov som v českom dabingu tiež videla x-krát (všetkých sedem sérií), takže aj keď som to naposledy sledovala už pomerne dávno, stále si viem vybaviť množstvo super hlášok. Ľahko aplikovateľná v bežnom živote je napríklad hláška vlkolaka Oza zo štvrtej série: „Nechci znít jako tvoje babička, ale nezavoláš, nenapíšeš.“ Obzvlášť, keď vás niekto dlho ignoruje.

Krok za krokom

Dalo by sa povedať, že väčšina mojich najobľúbenejších hlášok pochádza zo starých filmov a seriálov (pretože to chce veľa rokov, aby ste sa uistili, že sa vám niečo fakt naveky zarylo do hlavy). Takým prípadom je aj jednoduché: „Smrt na jazyku!“, ktoré ma sprevádza celý život vďaka seriálu Krok za krokom zakaždým, keď mám pocit, že zo seba po obrovskej fyzickej námahe vypľujem dušu.

Batman!

So seriálom Supernatural mám zvláštny vzťah – nedokázala som ho dopozerať do konca (ale videla som väčšinu častí, pretože je to obľúbený seriál mojej sestry a nedávno pozerala všetkých pätnásť sérií znovu – a my máme spoločnú obývačku), a to napriek tomu, že mám prvých päť sérií skutočne rada a Dean Winchester patrí medzi moje najobľúbenejšie postavy. Seriál je plný neskutočne vtipných hlášok ako: „I lost my shoe.“ alebo „Yesterday was Tuesday, right? But today is Tuesday, too!“ alebo: „We search out things that want to kill us. Or eat us! You know who does that? Crazy people. We are insane!“, ktoré však dokáže oceniť jedine fanúšik seriálu. V konečnom dôsledku ani moje obľúbené: „I’m amazing. I’m Batman!“ vám bez kontextu bude znieť čudne, no aspoň si asi domyslíte, čo sa tým snažím povedať. A dá sa to úžasne použiť v živote. A znie to super!

Chceš liánu?

Okej, toto nebude vyslovene hláška, ktorá sa dá aplikovať na bežné situácie, heh. Avšak film George z džungle (1997) je jedným z obľúbených filmov mojej sestry i mňa a videli sme ho toľkokrát, že odtiaľ dokážeme citovať mnoho scén ako: „Největší skok v dejinách džungle. Bude velká bolest, ale George skočí.“ alebo klasické: „George z džungle, chceš liánu?“ Tieto hlášky sa v našich životoch objavujú pravidelne absolútne bezdôvodne a práve v tom je tá krása spoločného hláškovania.

Ako povedal Hagrid…

No a na záver si dáme múdro zo štvrtého Harryho Pottera – pre zmenu knižného. V knihách sa nájde množstvo zapamätania hodných a inšpiratívnych hlášok, ale tá, ku ktorej sa ja vraciam zakaždým, keď život vyzerá príliš čierne, je: „Ako povedal Hagrid: Čo má prísť, príde, a keď to príde, budeme si musieť s tým dať rady.“ A v poslednej dobe ju teda používam dooosť často.

* * *

Máte aj vy nejakú múdru alebo len veľmi vtipnú hlášku, ktorá si našla cestu do vášho každodenného života? Alebo patríte medzi tých normálnych ľudí, ktorých životy neprenasledujú staré filmy a seriály?

2 thoughts on “10 (divných) hlášok, ktoré používam v bežnom živote

  1. Taak, asi každá domácnosť má svoje filmové a knižné hlášky. U nás idú najmä filmové – A komu tím prospějete? (Pelíšky), Je ti teplo,… (Mrázik) alebo aj Nemo – Stále plávať alebo Ja si to pamätám :D

    1. To áno, aj staré (najmä české) klasiky sa u nás dosť citujú. Pravdou je, že sotva som zverejnila tento článok, začali mi napadať ďalšie a ďalšie hlášky, takže už chystám volume 2 :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *