Knihy roka 2020

Knihy roka 2020

Čo by to bol za začiatok roka, keby som ho neodštartovala prehľadom toho najlepšieho, najhoršieho a toho medzi tým, čo som prečítala v roku 2020 (prvým prvým článkom síce bola moja Čitateľská výzva na rok 2021, do ktorej sa môžete zapojiť aj vy, ale to sa predsa nepočíta).

Než sa však dostaneme k samotným knihám, prosím o chvíľku strpenia, než si zhodnotím svoju blogerskú aktivitu za uplynulý rok (moje puntičkárske srdce by nezvládlo, keby som vynechala túto štatistiku).

Blog v roku 2020

Na začiatku minulého roka som si dala nie-predsavzatie, že budem omnoho aktívnejším blogerom a môžem s radosťou povedať, že sa mi to podarilo. Napísala som 26 článkov, čo je o 7 viac ako v roku 2019 a môj priemer sa zvýšil z 1 článku mesačne na 2-3 články mesačne.

Veľký podiel na tom má Neliss (ďakujem ♥), s ktorou sme úspešne pokračovali v písaní spoločných článkov, napríklad (Ne)výhody fandomu, Knihy nášho života, Twilight re-reading 2020 či Seriály nášho života (a ešte pár ďalších – všetky nájdete v originálne pomenovanej rubrike Články s Neliss).

Za úspech považujem aj to, že som rozbehla sériu článkov Autorské úvahy, do ktorej som prispela piatimi príspevkami o svojom písaní a o príbehu Kliatba večnosti, ktorý som v marci 2020 začala zverejňovať na Wattpade (okrem toho som zverejnila aj krátku vianočnú poviedku Duch Vianoc). Tento rok sa hádam dostanem k zverejňovaniu druhej časti série Nemŕtvi.

Okrem toho možno stoja za pripomienku aj literárne príspevky o mojich najobľúbenejších a najmenej obľúbených knižných trópoch, 10 dôvodov, prečo čítam mestskú fantasy alebo recenzia na sériu Renegades. Napísala som aj report z Comic-Conu Prague 2020 a napriek tomu, že som minulý rok príliš necestovala, som pripravila aj dva články do série Putovanie po hradoch a zámkoch, v ktorých som sa zamerala na slovenský Kapušiansky hrad a český Lednicko-valtický areál.

Knihy v roku 2020

Ako vždy začneme súhrnom – v roku 2020 som prečítala 41 kníh (z toho 4 nevydané rukopisy, ale nie, nie je to podvádzanie), čím som úspešne splnila Goodreads Reading Challenge, kde som si navolila cieľ 40 kníh. Aj vďaka svojej čitateľskej výzve som sa minulý rok zamerala skôr na čítanie fantasy namiesto romantík zo súčasnosti (taktiež mám dojem, že väčšina aktuálnej contemporary romantickej scény sa už tak nejako nedá čítať). Podrobná štatistika je nasledovná:

 • prečítala som 21 fantasy románov, z toho 7x YA príbehy a 11x mestskú fantasy pre dospelých,
 • zhltla som 9 príbehov zo súčasnosti, jedno z toho YA,
 • zdolala som 5 komiksov/grafických noviel a
 • preštudovala som 6 nebeletristických kníh, konkrétne 4x knihy o mytológii a nadprirodzených tvoroch (tieto som aj recenzovala), jednu autobiografiu a jednu rozkošnú ilustrovanú knihu o zvieratkách.

Ktorým z týchto kníh som nakoniec pripísala niektorý z titulov „naj“?

Najmilovanejšie čítanie

Ilona Andrews – Wildfire (Hidden Legacy #3) [GR]

V roku 2019 som si zamilovala knihy Burn for Me a White Hot, preto vôbec nie je prekvapujúce, že sa v roku 2020 dostal na môj zoznam tretí diel Hidden Legacy. Kto má rád mestskú fantasy, komplikovanú a zároveň pochopiteľnú mágiu, riešenie politických a spoločenských dilem, skvelých drsných hrdinov, super zadky-nakopávajúce hrdinky a obrovskú lásku, ktorá hory prenáša, táto séria od autorov Kate Danielsovej bude to pravé pre vás.

“Do they have target priority protocols?” I asked. “Would they be able to differentiate between a high- and low-priority target?”
Rogan’s face shut down. “No.”
“No, they don’t?” I clarified.
“No, I won’t let you do this.”
We stared at each other. The tension in the room was so thick, you could slice it with a knife and serve it with tea.
Leon whistled a melody from a gunfighter Western.

 

Najneobľúbenejšia kniha

Sarah J. Maas – A Court of Thorns and Roses (ACOTAR #1) [GR]

Nechcem plytvať priestorom na kydanie a negatívne názory, takže to zhrniem takto: asi v polovici som viac nedokázala zniesť to kvetnaté rozťahané patetické písanie ani nudné hlúpe úvahy hlavnej hrdinky, takže zvyšok knihy som prežila iba vďaka zrýchlenému čítaniu s občasným preskočením odsekov. Klišé, nuda a vôbec nie som stotožnená s autorkiným rozhodnutím urobiť z hlavného hrdinu blbca, len aby iný blbec pôsobil v druhej časti ako menší blbec.

 

Najhustejšie čítanie

František Kotleta – Hustej nářez (Bratrstvo krve #1) [GR]

Česká mestská fantasy ma doposiaľ nijako výrazne nesklamala a nesklamala ma ani moja prvá kniha od Františka Kotlety. Než som si prečítala Hustej nářez, netušila som, že som vždy chcela čítať o upíroch bojujúcich s mimozemšťanmi za záchranu ľudskej rasy, ktorá to ani nevie oceniť. Je to drsné, akčné, vtipné, plné nechutností, ale nie až také čierne a cynické, ako iná česká MF. Príbeh je tiež extrémne postavený na hlavu, ale ak u mňa hľadáte odkazy na serióznu literatúru, tak to ste cestou niekde zablúdili.

 

Najväčšie sklamanie

Richelle Mead – The Ruby Circle (Bloodlines #1) [GR]

Tak ešte troška kydania. Počas roku 2019 som zápasila so štvrtým a piatym dielom Bloodlines, na rok 2020 mi teda zostalo už len finále. Richelle Mead sa viacerými svojimi knihami zapísala na zoznam mojich obľúbených príbehov, ale Bloodlines tam nepatrí (s výnimkou prvých dvoch častí). Pri tretej knihe podľa mňa séria kvalitatívne klesla a tento nízky štandard si uchovávala až do šestky. Je to hrozná škoda, pretože väčšinu tých postáv a ich vzťahy mám rada, len ten dej bol taký… meh.

 

Najprežívanejšie čítanie

Marissa Meyer – Renegades trilógia [GR]

Keď som sa v máji 2020 začala postupne vracať do práce z home officu, púšťala som si vždy na cestu Renegades. Očaril ma nielen príbeh, svet a postavy, ale aj úžasne spracovaná anglická audiokniha. Moje hlbšie dojmy si môžete prečítať v recenzii na celú trilógiu, tuto poviem len toľko: super čítanie, ktoré som emotívne prežívala od prvej minúty po poslednú. Musela som hneď nadviazať druhou a potom aj treťou knihou, pretože od tohto sa skrátka nedalo odtrhnúť. Plus, tie obálky sú do-ko-na-lé!

“One cannot be brave who has no fear.”

 

Naj „toto nedáva absolútne žiadny zmysel“ čítanie

Marissa Meyer – Supernova (Renegades #3) [GR]

Pri Renegades ešte zostaneme. Otvorene priznávam, že tretí diel tejto trilógie bol pre mňa veľkým WTF. Nikdy som nezažila situáciu, kedy by som takto rázne nesúhlasila s dianím v knihe a považovala ho za niečo totálne nezmyselné, čo autorke absolútne nevyšlo… a zároveň som tú knihu aj tak prežívala a neznenávidela som ju a na konci som sa usmievala ako mesiačik na hnoji.

 

Najneočakávanejšie skvelé čítanie

Felicia Day – You’re Never Weird on the Internet (Almost) [GR]

Autobiografie nie sú niečo, čo by som vyhľadávala – a po tejto knihe sa na tom nič nezmenilo. V každom prípade, autobiografii Felicie Day (hrala napríklad v seriáloch Buffy, Supernatural či v Dr. Horrible’s Sing-Along Blog) som dala šancu práve preto, že ju „poznám“ a niečo o nej „viem“. Nakoniec to bolo záživné, zábavné aj poučné (miestami až nostalgické) čítanie o živote ženy, s ktorou som sa celkom nečakane dokázala v niečom stotožniť.

 

Najvtipnejšie čítanie

Ashley Poston – Geekerella (Once Upon a Con #1) [GR]

Geekerella je z môjho pohľadu lepšou verziou knihy Cinder & Ella od Kelly Oram. Ako retelling Popolúšky to odo mňa dostáva plný počet bodov za inovatívnosť pri spracovaní jednotlivých kľúčových elementov (a trochu mi to pripomenulo Večný príbeh, ktorý milujem). Hlavné postavy majú dostatočne silné vlastné dejové linky, ktoré sa v závere krásne prepletú. Chvíľami som síce mala dojem, že z toho geekovstvo sála až príliš, ale ak sa sami považujete za (romantických) geekov, určite túto knihu oceníte.

“I suck at being social. I think one thing and my mouth says something completely different, like I’m possessed. By a whole lot of stupid.”

 

Najlepšie romantické čítanie

Helen Hoang – The Kiss Quotient (The Kiss Quotient #1) [GR]

Od tejto knihy som nemala žiadne očakávania – možno tak opačného rázu, teda že to bude priemerné, ak nie rovno podpriemerné čítanie. Dopadlo to tak, že som konečne čítala o hrdinke, s ktorou som sa dokázala stotožniť, a konečne došlo na romantiku, z ktorej sa mi tak správne zvieralo srdiečko.

 

Elle Kennedy – The Play (Briar U #3) [GR]

V roku 2020 som prečítala nielen The Play, ale aj The Dare, čiže tretí a štvrtý diel série Briar U. Posledný diel hodnotím značne priemerne, ale zato The Play by som zaradila medzi tie lepšie knihy. Neocenila som síce, že asi 40 % deja mala hlavná hrdinka iného priateľa, ale na druhej strane som si užívala dôkladne budované priateľstvo hlavnej dvojice. Bolo to vtipné, rozkošné a najviac tam zažiaril Pablo Eggscobar.

 

Najväčšia insta-love, ktorú všetci ignorovali

Kerstin Gier – Rudá jako rubín | Modrá jako safír (Drahokamy #1-2) [GR]

Filmovú sériu Drahokamy som videla už x-krát a vážne ju žeriem, ale do kníh som sa pustila len teraz. Neľutujem, že som to spravila, ale úprimne musím povedať, že sa mi filmy páčia viac. Kým Gwendolyn mi v prvej knihe ako-tak učarila, Gideon bol prezentovaný ako totálny pako. A prečo mi nikto nepovedal, že sa doňho Gwen zamiluje po dvoch dňoch a v druhej knihe si po týždni vyznajú lásku? Viem, že tínedžeri sú dramatickí, ale… V tomto smere je to horšie ako Twilight a to som si nemyslela, že niekedy poviem! Aspoň že to má zaujímavý nápad a dosť osviežujúci humor.

 

Najneviemčo, ale toto musím spomenúť

Jiří Pavlovský – Kladivo na démony (Kladivo na čaroděje #10) [GR]

Každý rok prečítam aspoň jeden diel českej série Kladivo na čaroděje a tento rok to vyšlo na desiaty (už mi zostávajú len dva). Ako všetky časti napísané Pavlovským to bolo skrátka super – obzvlášť po tom nepodarku, ktorým bola deviata kniha. Na desiatu časť asi nikoho nenahovorím, ale ak máte radi drsný čierny humor, cynizmus, akciu, nechutnosti a bláznivé zápletky, možno sa vám to bude páčiť.

 

„Nenávist je jen maskovaný respekt.“

 

Najlepší rukopis, ktorý musí vyjsť

Majka Danihelová – Dedička ruže a ónyxu (Dedička #1) [GR]

Mám dojem, že každý rok sa na mojom zozname ocitne nejaký Majkin nepublikovaný rukopis. Pretože sú skvelé. A mali by byť čím skôr publikované. Budem citovať samu seba z recenzie na Goodreads: Dedička ruže a ónyxu má fantastickú zápletku, tajuplné záhady, šokujúce momenty, geniálnu hrdinku, úžasného chlapa, horúcu romantiku, vyčnievajúce postavy a štipku (dve-tri) zvrátenosti.

 

* * *

Čítali ste niektorú z týchto kníh? Aké boli vaše „naj“ knihy prečítané v roku 2021?

2 thoughts on “Knihy roka 2020

 1. Jeeej, ďakujem, že si ma spomenula a veľmi sa teším, že sa ti príbeh páčil. Vlastne sa mi dosť uľavilo, že to pokladáš za čitateľné aj vydateľné. :D :D
  The Kiss Quotient znie dosť zaujímavo, tuším si to idem kuknúť na GR. Celkom ma to zaujalo. :D

  A ja som pri Rudej ako rubín neignorovala instalove, videla som ju, ale v tomto prípade mi bola ukradnutá, lebo sa to parádne čítalo a boli tam mega hlášky. :D

  1. No a pre mňa je tam tá instalove zase príliš veľký problém, aby som to dokázala brať ako-tak seriózne :D

   A nemáš za čo, ja som rada, že som si to mohla takto exkluzívne prečítať :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *