Serpent & Dove | Čarodejnicu nenecháš nažive

Serpent & Dove | Čarodejnicu nenecháš nažive

Serpent & Dove je prvým dielom zatiaľ nešpecifikovane dlhej rovnomennej série a debutovou knihou autorky Shelby Mahurin. Kniha vyšla v USA tento rok v septembri, ale české CooBoo chystá pre svojich čitateľov jej preklad, ktorý by mohol vyjsť v prvej polovici roka 2020 (k potenciálnemu slovenskému prekladu som sa nedopátrala, no nevylučovala by som ho, lebo táto kniha je… Oh!). Vydanie druhého pokračovania s názvom Blood & Honey je v USA naplánované na koniec leta 2020 a ja sa už teraz neviem dočkať, to vám môžem povedať hneď. Poďme si teda povedať viac o tomto zvláštnom diele, ktoré tak odrazu prilákalo moju lenivú pozornosť…

Anotácia

Pred dvoma rokmi utiekla Louise le Blanc zo svojho covenu a ukryla sa v meste Cesarine, vzdávajúc sa mágie a žijúc iba z toho, čo si dokáže ukradnúť. V Cesarine sa čarodejnice ako Lou lovia. Sú obávané. A horia na hranici.

Oddaný Cirkvi ako lovec, Reid Diggory sa celý život držal jedinej zásady: čarodejnicu nenecháš nažive. Jeho cesta sa nikdy nemala skrížiť s tou Louinou, ale jeden nepríjemný verejný výstup ich vženie do bezvýchodiskového zväzku – manželstva.

Vojna medzi čarodejnicami a Cirkvou trvá už stáročia a Louiní nebezpeční nepriatelia so sebou prinášajú osud horší ako oheň. Neschopná ignorovať vlastné rastúce city, ale zároveň neschopná zmeniť to, čím je, si musí vybrať stranu. A láska urobí blázna z každého.
(Trápny Preklad anotácie)

Recenzia O Serpent & Dove v „skratke“

Toto je zoznam desiatich vecí, ktoré vám musím povedať o knihe Serpent & Dove:

1. Nedá sa žánrovo jednoznačne začleniť. Označila by som ju za hybrida historickej a high fantasy i paranormálnej romance. Príbeh sa odohráva vo vymyslenom svete, ktorý je kvalitne dotvorený originálnou históriou i mytológiou. Zároveň pripomína alternatívnu realitu opisujúcu situáciu: „Ako by to vyzeralo, keby čarodejnice naozaj existovali a cirkev proti nim skutočne bojovala?“. Významnú rolu tu však zohráva romantická linka, preto od toho nečakajte komplexnú fantastiku á la Pán prsteňov. Prostredie je inšpirované koncom stredoveku/začiatkom novoveku, kedy vo svete prebiehali čarodejnícke procesy, a významnú rolu tam zohráva aj autorkina inšpirácia sa francúzskou kultúrou. A keď už je reč o tej francúzskosti…

2. Je plná francúzskosti. Ak nemáte znalosti z francúzštiny, nastane vám pri čítaní veľa ako-sa-to-dopekla-vyslovuje a ja-na-to-kašlem-bude-to-puf-de-la-fuf okamihov. Chasseur, Theatre Soleil et Lune, Les Dames Blanches, Dame Rouge, Dame Blanche… Radšej si začnite zvykať. Používanie francúzštiny na mňa pôsobilo ako alternatíva k originálnemu jazyku. Ten fantasy knihy obvykle pekne dopĺňa, ale v tomto prípade ma to často vytrhávalo z autorkinho sveta a vhadzovalo späť do toho nášho. Povedzme, že v tomto vesmíre rozprávajú všetci jednotným nešpecifikovaným jazykom – akú funkciu tu má francúzština, ktorá sa používa na označenie geografických lokácií, budov, titulov, oslovení a občas do toho padne nejaká francúzska fráza? Ide tu o nejaký starý jazyk? A ešte jedna dôležitá otázka – uvažujem príliš nad vecami, ktoré asi nemajú význam?

3. Je v nej veľa náboženských rečí. Asi sa to dalo čakať, keďže hlavnou témou je zápas Cirkvi a čarodejníc, ale nepredpokladala som, že sa autorka odváži vložiť to tam v takom množstve. Hovoríme tu o frekventovanom citovaní Biblie a opieranie sa o hodnoty, ktoré prezentuje – alebo istú interpretáciu týchto hodnôt. Než som sa začítala, trochu som sa obávala, že sa z knihy vykľuje protináboženská propaganda – sama som ateistka, ale nemám rada príbehy, ktoré čitateľom nanucujú myšlienky, nech ide o akúkoľvek tému. Každý má právo na názor (i keď táto myšlienka dnes stráca na popularite). Bola som milo prekvapená, že autorka neriešila otázku samotnej viery v Boha. Prináša skôr pohľad na ľudí, ktorí páchajú zlé veci a ospravedlňujú si to po svojom. Každá strana je zastúpená v jednej z hlavných postáv, takže vidíme dosť z oboch svetov, aby sme oba v niečom chápali a v niečom zatracovali. Pod tým všetkým sa skrýva príbeh o ľuďoch, ktorí sa musia naučiť robiť také rozhodnutia, s ktorými dokážu žiť – a zomrieť.

A keď už je reč o citátoch z Biblie – všetky sú písané v starej angličtine, ktorej som väčšinu času nerozumela. Našťastie postavy zvykli tie citáty preložiť do modernej angličtiny počas svojho rozjímania o ich význame. #DodgedThatBullet

“Every aspect of Reid was precise, certain, every color in its proper place. Undiluted by indecision, he saw the world in black and white, suffering none of the messy, charcoal colors in between. The colors of ash and smoke. Of fear and doubt.
The colors of me.”

4. Prináša zaujímavý magický systém. Neviem, či ho môžem nazvať originálnym, pretože autorka prišla s takými logickými a pochopiteľnými princípmi, až mi pripadá, že ich už niekedy niekto niekde musel využiť. Stretávame aj rôzne druhy čarodejníc, ktorých schopnosti fungujú odlišne, a je tam veľký potenciál na ďalší rozvoj v druhom pokračovaní.

5. Nepodvoľuje sa charakterovým stereotypom. Možno ste si počas čítania anotácie tak ako ja predstavovali, že Lou bude tou úbohou čarodejnicou na úteku, krčiacou sa v strachu pred desivým manželom-lovcom, ktorého tvrdé srdce bude musieť obmäkčiť. Pretože tento príbeh dostávame skoro vždy. Ale nie v tomto prípade. Lou je ostrieľaná, vulgárna a odvážna, vie sama bojovať za svoje prežitie a zniesť tvrdý úder, pretože ju to naučil ťažký osud. Nie je to však chlap v sukni (predsa len preferuje nohavice) ani mužov nenávidiaca feministka – je milujúca, oddaná tým, na ktorých jej záleží, a žensky prefíkaná. Reid je naproti nej ten slušný, naivný a (v istých sférach) neskúsený (čo vedie k mnohým zábavným scénami), pretože bol k takémuto správaniu vedený výchovou. Ale nerobí to z neho bábovku. Je bojovný, zodpovedný, starostlivý a vždy dodrží slovo. Je to taký rytier na bielom koni.

Obaja hrdinovia majú silné i slabé stránky, navzájom sa nádherne dopĺňajú a učia toho druhého dívať sa na veci z iného pohľadu. Nebola chvíľa, kedy by som im nefandila. Ich zbližovanie sa bolo pomalé a uveriteľné, ich konflikty pochopiteľné a ich osud chvíľami pekne srdcervúci. Ak máte radi príbehy o zakázanej láske a nepriateľoch na život a na smrť, ktorí sa do seba zamilujú, túto romantickú linku príbehu si jednoznačne užijete.

“Do not urge me to leave you or turn back from you.” He trailed his fingers down my arm in slow, torturous strokes. My head fell back on his shoulder, my eyes fluttering closed, as his lips continued to move against my neck. “Where you go, I will go. Where you stay, I will stay.”

6. Ponúka zaujímavé postavy a skvelé vzťahy. Lou a Reid sú najväčším ťahákom knihy, ale nie sú jedinými zaujímavými postavami. Do pamäte sa vám isto vryje sebavedomá čarodejnica Coco, najlepšia kamarátka Lou, s ktorou majú tie dve nádherný priateľský vzťah, aký človek často v literatúre nevidí. Tlak vám bude kvalitne dvíhať Arcibiskup, ktorý je hlavou lovcov čarodejníc a do poslednej ich chce upáliť, bez ohľadu na ich vinu či nevinu, ale takisto Pani čarodejníc, ktorá je ochotná pre pomstu urobiť čokoľvek a obetovať kohokoľvek. Nemyslím, že je v knihe postava, ktorá by vás nechala chladnou – budete sa na nich buď zabávať, milovať ich, nenávidieť… a občas možno aj nečakane ľutovať.

7. Je dlhá, ale nie je dlhá. Päťsto strán pri väčšine textov znamená jednu z dvoch vecí: buď je tam veľa okamihov, ktoré by sa dali vyškrtať a knihe by to neublížilo, alebo je tam také množstvo opisov, že pri nich zaspávate. Ani jedno z toho sa netýka tejto knihy. V príbehu sa večne niečo deje, postavy sa adekvátnym tempom presúvajú medzi scénami, dej sa hýbe vpred a hrdinovia sa prirodzene vyvíjajú. Čo sa týka opisov, tých je tam skôr pomenej, občas možno až príliš málo. (Osobne ich nemám rada, ale aj mne občas chýbali, aby som si lepšie predstavila danú scénu.) Veľkú rolu v tomto bode zohral autorkin štýl, ktorý je nesmierne chytľavý, plynulý a svieži, má v sebe správne načasovaný humor a emócie, ktoré jednoducho musíte prežívať spolu s hrdinami.

8. Je možno trošku predvídateľná. Nebolo to pre mňa také predvídateľné, aby som sa nudila, no väčšinu zvratov či odpovedí som našla buď pri ich prvých náznakoch, alebo krátko predtým, než boli odhalené. Nevnímam to však ako priveľké negatívum, lebo v dnešnej dobe je ťažké vyhnúť sa tým predpokladaným logickým odpovediam, ak chce autor zachovať zmysluplný vývoj deja i postáv s dostatočným objemom náznakov a nechce si vymýšľať nezmyselné somariny, len aby šokoval čitateľov. #GameOfThronesShade

“There are some things that can’t be changed with words. Some things have to be seen. They have to be felt.”

9. Nie je to typická young adultka. Aspoň ja som mala ten dojem, aj keď som bola informovaná, že v dnešnej dobe už YA knihy nie sú také sterilné, pokiaľ ide o vyjadrovanie postáv a šteklivé scény, ako kedysi. V tejto knihe si nadávok užijete viac než dosť, nájdete tam aj pár sexuálnych narážok a dokonca jednu grafickú erotickú scénu – ale autorka to podľa mňa napísala dosť vkusne.

10. Nemá uzatvorený dej. No nie je ani natoľko otvorený, aby ste si po dočítaní trhali vlasy. Nakoľko nebola zverejnená anotácia druhého dielu, netušíme, či bude pokračovanie napísané z pohľadu Lou a Reida, alebo či autorka presedlá na iných hrdinov. Nevravím, že tento diel ich príbeh vyriešil a uzatvoril (či?), ale vzhľadom na udalosti z konca sa tu ponúka aj rozvinutie príbehu z iných pohľadov, ako to urobila napríklad Marissa Meyerová v The Lunar Chronicles. Tak či onak, neviem sa dočkať pokračovania!

“I was no one’s sacrifice. Not then. Not now. Not ever.”


star_up  star_up  star_up  star_up  star_half


 

One thought on “Serpent & Dove | Čarodejnicu nenecháš nažive

  1. Vyzerá to naozaj brutálne. Uf, žeby som si to objednala? Idem čeknúť cenu na BD a ak ma z nej neprekotí, tak kupujem. :D

    Ale príbeh vyzerá naozaj zaujímavo, nič podobné som zatiaľ nečítala a celkom ma to láka. Tých francúzskych hatlanín sa trochu obávam, ale ak je to vážne také dobré, určite to nejako rozlúštim :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *