Burn for Me | Mágia znamená moc

Burn for Me | Mágia znamená moc

Autorské duo Ilona Andrews – hrdina žánru mestskej fantasy – sa zapísalo do môjho srdca svojou najpopulárnejšou sériou o žoldnierke Kate Danielsovej, ktorá žije v post-apokalyptickom svete plnom lykanov, upírov a iných stvorení. Na zoznam som si, logicky, pridala aj ich ďalšie diela, no nevedela som sa k nim dokopať. Nedávno som sa sčista-jasna rozhodla dať šancu sérii Hidden Legacy, ktorej prvý diel nesie názov Burn for me. Aj tento príbeh spadá do žánru mestskej fantasy, hoci je v nej mixnuté trochu väčšie množstvo paranormálnej romance než v prípade Kate. Mojou najväčšou motiváciou bolo vysoké hodnotenie na GR (a meno autora, samozrejme), ale pri pohľade na tú obálku som do knihy nevkladala veľké nádeje. Vyplatilo sa mi venovať jej čas?

Anotácia

Nevada Baylor čelí najnáročnejšiemu prípadu celej svojej detektívnej kariéry – samovražednej misii s cieľom chytiť muža podozrivého z veľmi pálčivého prípadu. Nevada si nie je istá, či na to má. Jej korisťou je jeden z najmocnejších používateľov mágie, ktorý dokáže zapáliť kohokoľvek a čokoľvek.

Do toho ju unesie Connor „Mad“ Rogan – temný zvodný miliardár s rovnako zničujúcimi schopnosťami. Nevada, uväznená medzi túžbou utiecť a podľahnúť ich neprekonateľnej chémii, musí spolupracovať s Roganom, aby zostala nažive.

Rogan má rovnaký cieľ a potrebuje Nevadinu pomoc. Dostáva sa mu však pod kožu a núti ho starať sa pre zmenu aj o niekoho iného než len o seba. A, ako sa sám naučil, láska vie byť rovnako nebezpečná ako smrť, obzvlášť v magickom svete.
(Preklad anotácie)

Ten svet!

Ak si prečítate anotáciu (alebo môj trápny pokus o jej preklad) a pozriete sa na obálku knihy (áno, budem ju hanobiť pri každej príležitosti), nepochybne v tom uvidíte skôr typického predstaviteľa paranormálnej romance pre dospelých, než zaujímavú mestskú fantasy s nevšedne spracovanou mytológiou. Nuž… prekvapenie!

Táto knižná séria vás privedie do alternatívnej reality, kde vedci v minulosti vyrobili sérum, ktoré dalo niektorým ľuďom špecifické magické schopnosti, pričom ďalšie generácie sa s nimi začali rodiť. Ovládajú ich na rôznych úrovniach, dokážu s nimi rôzne veci a používajú ich na rozličné účely. Magické schopnosti v tomto svete nie sú špinavým tajomstvom, ktoré je nevyhnutné ukrývať pred širokou verejnosťou – znamenajú politickú moc a spoločenské postavenie. Tí najlepší a najsilnejší majú všetko… A tí menej šťastní sa snažia nepripliesť sa im pod nohy.

Môžete sa spoľahnúť, že v tejto knihe dostanete niečo nové, originálne, prepracované a s potenciálom ďalšieho skvelého vývoja. Rozhodne nejde iba o nudné kulisy pre romantickú zápletku!

Tie postavy!

Hlavnou hrdinkou je Nevada Baylor – detektívka, ktorá sa snaží udržať nad hladinou rodinnú firmu a ochrániť svojich najbližších. Pod nátlakom vezme prípad, o ktorom vie, že je nad jej sily. Má však viac než dobrú motiváciu uspieť – či už chytením šialeného zločinca unikajúceho pred políciou, alebo aspoň tým, že po sebe rodine zanechá peniaze zo životnej poistky. Nevada je pracovitá, zodpovedná a odhodlaná, ale tiež vtipná a ľahko sa nechá rozptýliť pekným chlapom. Je mladá a vášnivá, no tiež zásadová. Nie je to dokonalá žena s patentom na pravdu a správne rozhodnutia. Vyvíja sa, učí sa, adaptuje sa a postupne odhaľuje, čo sa v nej naozaj ukrýva.

“What are your qualifications for this job?” she asked.
“I’m expendable,” I said.

Jej sladkou polovičkou je Rogan. Šialený Rogan, ako vám počas celej knihy budú všetci pripomínať. Patrí medzi tých najmocnejších mágov na planéte so svojimi telekineticko-telepatickými schopnosťami, vďaka ktorým vie myšlienkami zrovnať so zemou celé mesto. Jedni mu lezú do zadku, jedni sa ho stránia, ale všetci sa ho boja. Má zdanlivo veľmi pohnuté morálne hodnoty, ktoré často prichádzajú do konfliktu s Nevadinými spoločensky všeobecne akceptovanými morálnymi hodnotami. Najmä vďaka tomu je medzi nimi neustále (iskrivé) napätie, ktoré zaručuje, že ich vzťah je všetko len tie insta-love. Nie je to ani love-hate, ani enemiest-to-lovers, len dvaja ľudia pochádzajúci z dvoch rozdielnych svetov, ktorí sa musia naučiť hľadieť na veci z pohľadu toho druhého.

Rogan však nie je žiadne nepochopené zlatíčko. Nie je to dobrák, ktorý sa len ukrýva za tvárou zlého chlapca. Áno, má za sebou temnú minulosť (bez tej by to nebolo ono), ale jeho činy a názory sú chvíľami drastické. Veľmi som si ho obľúbila, no nevylučujem, že niekomu môže jeho správanie (trošku násilné, trošku agresívne, trošku nemiestne) pripadať cez čiaru. #triggerwarning???

Knihou sa mihne veľa vedľajších postáv, ale najväčšmi vám v pamäti určite utkvie Nevadina rodina. Autori si dali záležať na dostatočnom vykreslení ich pováh, aby vám záležalo na ich osude. Obzvlášť oceňujem pozitívnosť a dôležitosť rodiny a pút medzi ich členmi – mám dojem, že v dnešnej dobe je mizerná rodina až príliš rozšíreným motívom. O čosi viac vyniká aj Adam, mág, po ktorom Nevada a Rogan pátrajú. Počas celého príbehu si nemôžete byť istí, čo sa od neho dá očakávať a aké tajomstvo sa ukrýva za jeho nebezpečným pyromanským správaním. Je mozgom celej operácie? Je to len bábka niekoho iného? Je to tretí uhol Nevadinho milostného trojuholníka? To si musíte zistiť sami.

They say a hundred-and-thirty-pound woman has no chance against an athletic two-hundred-pound man. That’s a lie. You just have to make the decision to hurt him and then do it.

To audio!

Kniha je napísaná rovnako chytľavo ako Kate Danielsová. Je vtipná aj akčná, romantická i vzrušujúca, dramatická i prekvapivá. Prvú polovicu knihy som počúvala iba cestou do práce a domov. Avšak pri druhej, keď sa dej kvalitne zamotal a všetko to tam krásne iskrilo, som to nevydržala. Takže som po príchode z práce asi päť a pol hodiny sedela na pohovke a zízala do prázdna, zatiaľ čo som počúvala audio. Chvíľu som uvažovala, že prejdem na textovú verziu, lebo počúvanie audiokníh inak než pri cestovaní alebo pri nejakej manuálnej práci mi pripadá čudné. Lenže to spracovanie bolo také dobré, že som radšej počúvala ďalej a chystám sa vypočuť si aj ostatné časti (a potom to budem čítať znovu a znovu na papieri).

Vrátim sa však ešte k tomu písaniu. Je tu jedna výhrada, pre ktorú som sa rozhodla znížiť hodnotenie o pol hviezdičky a zachovať si tým trochu objektivity. Na môj vkus tam bolo priveľa opisovania mužského svalstva a krásy. Niežeby mi to vyslovene prekážalo, ale keby vynechali polovicu všetkých tých opisov, kniha by bola aspoň o päťdesiat strán kratšia, tým som si istá! Ešte by som pochopila, ak by šlo len o hlavného hrdinu, nad tým je povinnosť slintať, lenže ono tam všeobecne bolo akosi priveľa tých „je to najsexy chlap na svete… kým sa tam neobjaví iný, ktorý je ešte viac sexy“ momentov (a to, že niektorí vedia „očarovať“ svoj vzhľad nepovažujem za ospravedlnenie!). Nemohol byť aspoň jeden z nich… normálny? V mojej hlave sa vzdychanie hrdinky nad chlapom rovná naznačovaniu, že s ním hrdinka bude v budúcnosti zapletená (aj keby nešlo o jej hlavného partnera). Chvíľami som bola náramne zmätená, čo sa mi tými scénami vlastne autori snažili naznačiť.

Tá obálka…

Slovami na záver – Burn for Me ma nesmierne prekvapilo a po dlhom čase to bola konečne kniha, ktorá ma vtiahla do svojho vesmíru a naplno ma pohltila. Nie je to čítanie pre každého, ale ak ste fanúšikom mestskej fantasy na štýl Mercy Thompsonovej či Kate Danielsovej a sympatických hrdiniek, ktoré nakopávajú zadky bez toho, aby stratili svoju ženskosť, potom by vás to mohlo zaujať.

Rozhodne sa nenechajte odradiť tou strašnou obálkou, ktorá z toho robí ďalší erotický fantasy román, ktorý nestojí za vašu pozornosť (ale zase niežeby tam neboli nejaké tie erotické narážky a šteklivé scény *žmurk*). Mňa odrádzala zopár rokov a nakoniec je z toho jedna z najlepších kníh, ktoré som prečítala tento rok (niežeby to bol až taký veľký ukazovaťeľ, keď som ich prečítala tak málo…).

“You don’t have the touching rights.”
“How do I get those?”
Stop being a self-absorbed spoiled baby. “You get those if I fall in love with you.”
He stopped. “In love. You’re serious?”
“Yes.” That would shut him up.
“What is this, the sixteenth century? Should I write you a sonnet next?”
“Is it going to be a good sonnet?”


star_up  star_up  star_up  star_half  star_down


 

2 thoughts on “Burn for Me | Mágia znamená moc

  1. Júú som veľmi rada, že som narazila na tvoj článok. Sériu Kate Daniels mám veľmi rada a ani som nevedela, že autori vydali aj niečo takéto, dávam si to na tbr zoznam :-)

    1. Ak máš rada Kate, tak je podľa mňa vysoko pravdepodobné, že sa ti bude páčiť aj toto :) Ja viem, že autori toho napísali hromadu, ale tiež som sa príliš nesnažila prečítať si od nich všetko. Toto som si vybrala úplne náhodne, pretože som narazila na audioknihu a absolútne neľutujem! ♥

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *