The Lunar Chronicles | Zem vs Mesiac

The Lunar Chronicles | Zem vs Mesiac

Prvý diel série The Lunar Chronicles, v ktorom nám americká spisovateľka Marissa Meyer predstavila svoju verziu ďalekej budúcnosti, bol vydaný v roku 2012. Takže môj štyri roky oneskorený názor už zrejme nebude nikoho zaujímať. No pokiaľ sa medzi vami čírou náhodou nachádzajú podobní oneskorenci, ako som ja, dobre počúvajte. Ďalšia dystópia, hovoríte si? Áno, Hunger Games spravili pre dystópie to, čo spravilo Twilight pre upírov (hovorím o upírskej literatúre ako žánri, nie o tom, čo všetko spôsobilo úbohým upírom). Je normálne, že vám pri tom množstve často unikne niečo, čo by vás možno zaujalo. Ale dystópiu, ktorá je zároveň aj prerozprávaním štyroch klasických rozprávok, si rozhodne nesmiete nechať ujsť.

V štyroch knihách (a na približne 2200 stranách – ich počet stúpa s každým dielom) rozpovedala autorka príbeh Pozemšťanov a… Mesačníkov? Ako by ste preložili Lunars do slovenčiny? No skrátka príbeh Pozemšťanov a ľudí, ktorí osídlili Mesiac. Nie sú to však obyčajní ľudia – majú moc, ktorou dokážu ovládnuť mysle iných ľudí a Mesačníkov alebo im ukázať obrazy, ktoré v skutočnosti neexistujú, oklamať ich zmysly, zmiasť ich hlavy a spraviť si z nich svojich otrokov. Preto sú pre každého, kto sa ich schopnostiam nedokáže brániť (alebo naopak – pre tých, ktorí sú voči nim odolní), nebezpeční. Obzvlášť kráľovná Luny, Levana, ktorá chce svadbou s korunným princom Kaiom získať moc nad Zemou a jej obyvateľmi. V týchto štyroch knihách nám autorka predstavila štyri hrdinky, ktoré sa ju spoločnými silami pokúsia zastaviť.

O čom to vlastne je?

Prvý diel, Cinder, je prerozprávaním Popolušky, kde namiesto od popola má tvár zababranú od mazu a namiesto slúžky je mechaničkou. Žije so svojou adoptívnou matkou, jej dvoma dcérami a priateľským androidom Iko. Pracovitá a životom skúšaná Cinder sa, rovnako ako jej vzor, zamiluje do korunného princa. V ceste im však stojí nielen skutočnosť, že sú z dvoch rôznych spoločenských tried, a kráľovná Levana, ktorá si na Kaia brúsi zuby. Cinder je zároveň kyborg – človek s robotickými časťami – a tí nie sú na Zemi príliš populárni. No keď sa jej mladšia sestra nakazí morom a Cinder je poslaná do výskumného laboratória ako pokusný králik, dozvie sa o sebe veci, o ktorých nemala ani len poňatia. A neochota prenechať Kaia inej žene nie je jediným dôvodom, prečo sa rozhodne Levanu zastaviť.

Druhý diel, Scarlet, prináša nový pohľad na Červenú čiapočku. Scarlet žije so starou mamou na jej farme a ako šikovná pilotka rozváža jej tovar po celom meste. Keď sa však stará mama z jedného dňa na druhý vyparí, nezostáva jej iná možnosť, ako opustiť farmu a začať po nej pátrať. Spoločnosť jej robí geneticky upravený hybrid človeka a vlka menom Wolf, ktorý je pre ňu nebezpečný a príťažlivý zároveň. Scarlet sa kvôli tajomstvám svojej starej mamy dostáva doprostred boja medzi Zemou a Lunou, necháva sa naverbovať do anti-levanovskej jednotky a stáva sa pilotkou stratenej princeznej, ktorá sa rozhodla vziať si späť svoj trón v Lune.

Tretí diel, Cress, je novým podaním Zlatovlásky, ktorú namiesto do veže uväznili vo vesmírnom satelite, odkiaľ pomocou svojich hackerských schopností špehuje Zem. Dlhé roky samoty uprostred ničoho z nej urobili zasnenú, neskúsenú bábiku, avšak nezadusili jej zmysel pre spravodlivosť. Cress sa skontaktuje s anti-levanovskou jednotkou a prisľúbi im svoju pomoc, ak ju prídu zachrániť. No sotva sa kapitán Thorne dostane na jej satelit, prichytí ich jej väzniteľka a zakrátko sa satelit aj s nimi dvoma na palube rúti k Zemi. Cress a Thorne to prežijú, no čaká ich dlhá cesta púšťou, aby našli svojich spoločníkov a mohli pokračovať v misii. Je totiž potrebné zachrániť princa Kaia pred nechcenou svadbou a hľadať liek na neustupujúci mor.

Štvrtý diel, Winter, je novou verziou Snehulienky, v ktorej je Snehulienka šialená, pretože odmieta používať svoje schopnosti a ničiť nevinným ľuďom životy. Winter je Levaninou nevlastnou dcérou a najkrajšou bytosťou v celom vesmíre – jej krása totiž nie je výplodom žiadnych schopností. Levana sa jej konečne rozhodne zbaviť tým, že na ňu pošle jej celoživotného priateľa, osobného strážcu a životnú lásku, aby jej vyrezal srdce. Avšak Jacin jej život ušetrí a pošle ju preč z hlavného mesta Luny. Dostáva sa do okrajových častí, v ktorých stratená princezná Luny začína so svojou anti-levanovskou jednotkou vzburu proti zlej kráľovnej.

Mytológia a postavy

Autorka sa so svojím svetom skvelo vyhrala, jej opisy sú dostatočné na to, aby ste si všetko vedeli predstaviť, no nie je ich príliš veľa, aby vás nimi zahltila. Je to svet budúcnosti, v ktorom existujú kyborgovia, androidi sú bežnou súčasťou domácností, namiesto áut používajú vznášadlá a všetky deti majú od narodenia svoj vlastný iPhone – alebo niečo, čo sa naň podobá. Stretávame sa tu s kráľovnami a kráľmi, princami a princeznami, doktormi, výskumníkmi, armádou, hackermi, vlčími mutantmi, priekupníkmi ľudí i zlodejmi a mnohými inými. Na pohľad magické schopnosti sú vysvetlené z biologického hľadiska, čím sa autorka vyhýba tomu, aby sa jej kniha dala nazvať fantasy. Prináša predstavu budúcnosti, ktorá je uveriteľná a v niektorých smeroch možno ani nie až taká vzdialená.

The Lunar Chronicles nám predstavili skvelé postavy, skvelé romantické i priateľské vzťahy i protivníka, ktorého budete s obľubou nenávidieť. Možno si ich nezamilujete všetkých, ale možno budete mať problém vybrať si z nich jedného najobľúbenejšieho. Žiadna z nich však nie je výlučne dobrá ani výlučne zlá. Záporáci majú dôvody pre svoje činy a v istých chvíľach s nimi dokážete aj súcitiť. Kladní hrdinovia nerobia vždy len čestné a správne rozhodnutia, občas sa im pošmykne ruka a oni spravia niečo, čo ich omrzí. Cinder bojuje s dvoma časťami svojej osobnosti – utláčanou sirotou, ktorou bola celý život, a odvážnou bojovníčkou, ktorou sa musela stať, keď ju zahnali do kúta. Neustále sa pohybuje na hranici medzi dobrom a zlom, neustále sa musí rozhodovať, čo urobiť, aby sa stala tým, kým chce byť. Dokáže byť zároveň odhodlaná a mocná, ale tiež právom vystrašená a teda hrozne reálna. Cress sa musela rýchlo prispôsobiť životu na Zemi – a životu kdekoľvek medzi ľuďmi, aby ju jej naivita a neskúsenosť nepripravili o život. Stretla sa s tvrdou realitou, v ktorej nič nie je také, aké si to vysnívala. Avšak naučila sa v nej žiť aj bez toho, aby stratila samu seba, aby prišla o svoj optimizmus a odhodlanosť pomáhať.

Možno jediné dve postavy, ktorým som tak celkom neprišla na chuť boli Winter a Jacin. Winter bola síce zaujímavá a neobvyklá s celým tým svojim bláznovstvom, ale Jacin mi k srdcu neprirástol – možno preto, že sa v ňom neprejavil trochu tímovejší charakter a že občas neurobil niečo len preto, lebo je to správne, a nie iba preto, lebo… Winter. Mojimi obľúbencami sú jednoznačne Cress, s ktorou som sa dokázala najviac stotožniť, a Thorne – vtipný, samoľúby, ale i napriek tomu oddaný kapitán, ktorého som si zamilovala v prvom okamihu, kedy sa tam objavil. Na poprednom mieste sú však aj Wolf – drsný alfa so srdcom ako Marshmallow – a bojovná Scarlet, ktorá je skutočnou badass hrdinkou. Cinder a Kaia na mňa spočiatku nezapôsobili, ale oboch som sa postupne naučila obdivovať – na ich pleciach stáli životy celých národov a často museli urobiť rozhodnutia na úkor vlastného šťastia. O to viac som im želala ten sladký šťastný koniec.

Trocha objektivity

Táto séria má všetko – drámu, napätie, akciu, emócie i humor. A má aj nejaké tie slabé stránky. Prvá časť je trochu predvídateľná a už po pár kapitolách viete, čo sa zo Cinder vykľuje. Navyše sa väčšina udalostí vôbec nemusela udiať, ak by tá jedna osoba, ktorá mala k dispozícii všetky informácie, prehovorila už na začiatku a nečakala s odhaľovaním až do úplného konca. Ale autorka v závere postavila príbeh pred akúkoľvek romantiku a to jej dodáva na kvalite. V druhej časti sa nájde okrem predvídateľnosti aj nejaká tá trápna naivita a dočkáte sa i jednej z najinstantnejších romancí v literárnom svete. No autorke sa podarilo napísať ju tak uveriteľne, že mi to vôbec neprekážalo a emocionálne ma tým vyšťavila. Štvrtá časť je taká dlhá, že v polke zabudnete, čo sa stalo na začiatku. Možno by si zaslúžila rozdeliť na dve časti a príbeh by bol vďaka tomu prehľadnejší. Lenže i napriek tomu si dokázala aj pri toľkých pohľadoch a toľkých dejových líniách zachovať svoju konzistenciu a udržať si moju pozornosť od prvej strany po poslednú bez toho, aby som dobrovoľne chcela knihu odložiť. Tretia kniha… Tá je dokonalá, na tu nech mi nikto nesiaha.

Autorka má veľmi chytľavý a svieži štýl písania. Ako som už spomenula, dokázala perfektne odhadnúť množstvo potrebných opisov, žiadna z jej postáv nie je plochá, píše vtipne a vie, ako z vás vytiahnuť emócie. Knihy sú písané v tretej osobe a postupne sa v nich s každou ďalšou časťou hromadí viac a viac pohľadov. Ibaže nikdy som nemala problém zorientovať sa v deji alebo prísť na to, z koho pohľadu kapitolu čítam, aj keď to na ich začiatku nikdy nie je uvedené. Ako fanúšik šťastných prešťastných koncov som bola so záverom série spokojná (otvorene sa priznávam, že mi vyhŕkli slzy). Autorka dosť dobre ukázala, že postavy sa dajú týrať aj bez toho, aby im boli pozabíjaní všetci priatelia a milovaní ľudia. A tak, ako bol prvý diel predvídateľný, som na konci nedokázala vôbec nič odhadnúť a neustále som bola ako na ihlách. Možno som nepočítala so smrťou hlavných hrdinov, ale autorka dokázala byť v niektorých prípadoch dosť tvrdá aj bez zabíjania.

The Lunar Chronicles sú skvelou dystopickou sériou a skvelým re-tellingom klasických rozprávok. Prvá kniha sa síce rozbieha pomalšie a možno po jej dočítaní nebudete mať až takú veľkú chuť vrátiť sa k pokračovaniu, najmä kvôli jej predvídateľnosti, no nenechajte sa tým odradiť, pretože druhý diel vás zaručene uchváti. Mnohé série majú tú smolu, že sa s každou ďalšou časťou zhoršujú (alebo o ne prejavujete čoraz menší záujem). Toto však rozhodne nie je prípad tejto serie – autorka vás v každej časti udržiava v napätí, prihadzuje nové zápletky a dokonale vyvažuje individuálne dejové línie hlavných hrdiniek s ústredným dejom celej série. No a keď sa do tých postáv raz zamilujete, nie je možné obrátiť sa im chrbtom. Musíte čítať ďalej, aby ste sa dozvedeli, ako to s nimi dopadne.

The Lunar Chronicles som si neobľúbila. Zamilovala som sa do nich. Celým srdcom a až tak intenzívne, že si ešte dlho nebudem schopná prečítať niečo iné bez zvláštnych výčitiek svedomia, že niekoho zrádzam.

Štyri hlavné diely doplňujú novela Fairest, ktorá sa venuje minulosti kráľovnej Levany, a zbierka krátkych poviedok Stars Above.


star_up  star_up  star_up  star_up  star_up


 

One thought on “The Lunar Chronicles | Zem vs Mesiac

  1. Skvele a neskutočne výstižne napísané – či už popis celej anti-Levana crew alebo to vypichnutie nedostatkov, ktoré v konečnom dôsledku aj tak odpustíš.:D Aaaw, úplne si mi pripomenula, ako tú sériu zbožňujem. :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *