Galavant | Way back in days of old there was a legend told…

Galavant | Way back in days of old there was a legend told…

12. mája 2016 americká stanica ABC s oficiálnou platnosťou zrušila seriál Galavant po dvoch odvysielaných sériách. Prvé dve epizódy mali svoju premiéru 4. januára 2015 s ratingom 2.0 , ktorý pri tretej a štvrtej epizóde padol na číslo 1.3.

Z Galavanta sa stal obrovský hit, ale jeho sláva sa, bohužiaľ, neprejavila v číslach, ktoré sú pre televízne stanice skutočne dôležité (očividne). Druhá séria mala priemerný rating 0.9, takže zrušenie seriálu zrejme pre žiadneho fanúšika nie je obrovským prekvapením. Ale stále nás to bolí…

„Any man can get knocked down. The hero is the man who gets back up.“

 

We’re off on a secret mission

Pravdepodobnosť, že ste o Galavantovi nikdy nepočuli, je celkom vysoká. Ide o stredoveký muzikálový komediálny seriál s veľmi špecifickým, občas možno aj trochu detinským, zmyslom pre humor, ktorý si veľmi rád uťahuje z rôznych tradičných seriálových klišé a ktorý je občas až paródiou na seba samého. Rozhodne to nie je niečo, čo sadne každému, to som si už mala možnosť overiť na svojich vlastných známych, ktorí ho prijali rôzne – od pochybností, cez priemernú akceptáciu až po oduševnené sledovanie (ale nikto z nich sa do toho nezamiloval tak ako ja, čo by som zrejme mala považovať za znamenie, že so mnou niečo nie je v poriadku, ale keďže prvým krokom k vyliečeniu sa je akceptácia, že nejaký problém máte a ja žiadny problém nemám, nie je dôvod sa tým dlhšie zaoberať).

Pýtate sa teda, o čom to naozaj je? Hlavným hrdinom seriálu je Galavant (Joshua Sasse) – najlepší šermiar vo všetkých siedmych kráľovstvách, zdatný, šarmantný a prekliato sexy. Príbeh začína tým, ako mu zlý kráľ Richard (Timothy Omundson, známy aj ako Carlton Lassiter zo seriálu Psych, ktorý, btw, tiež odporúčam) unesie priateľku Madalenu (Mallory Jansen) s úmyslom prinútiť ju, aby sa stala jeho kráľovnou. Galavant, ako správny hrdina, sa vyberie do jeho kráľovstvá, aby ju zachránil, a keďže je najlepším z najlepších, čo by sa v tejto situácii mohlo pokaziť? Nuž, v prvom rade to, že Madalene sa zunovalo žiť v chudobe a namiesto pravej lásky si zvolí bohatstvo a slávu. Zničený Galavant stratí záujem o hrdinstvo a začne sa utápať v alkohole, až kým ho o pomoc nepríde požiadať princezná Isabella (Karen David), ktorej krajinu obsadil práve kráľ Richard. V presvedčení, že si Madalena svoju zradu rozmyslela a chce sa k nemu vrátiť, sa s ňou a so svojím verným sluhom Sidom (Luke Youngblood) vyberie do Valencie. No a keď už tam bude, tak jej pomôže zachrániť rodičov a získať naspäť kráľovstvo. Lenže Isabelline úmysly nie sú až také čisté, ako sa na prvý pohľad zdalo…

 

Lepší jeden song ako tisíc teaserov

 

Let’s Agree to Disagree

Prvá séria Galavanta bola odvysielaná počas štyroch januárových víkendov vždy po dvoch epizódach. Začala som ho sledovať po treťom víkende a zamilovala som sa už po prvej epizóde. Aj keď seriál nemal tie najlepšie čísla, čo sa týka sledovanosti, všade som videla iba pochvalné komentáre plné oduševnenia, radosti a ohromenia nad seriálom, ktorý bol o toľko iný ako všetko ostatné, čo sa v týchto časoch v televízii vysiela. Jeho humor je svieži – občas trápny, občas detinský, ale nedokážete ho prirovnať k žiadnemu sitkomu, aký ste kedy videli. Jeho postavy nie sú stereotypné – zlý kráľ nie je mocný a hrozivý, ale infantilný a hrozne precitlivený, pôvodná „dáma v nesnázích“ vie každého zmanipulovať podľa svojich predstáv a vždy dosiahne svoje, princezná sa vôbec nemusí hanbiť za svoju prácu s mečom a ten, ktorého označujú za hrdinu, robí veľa sebeckých rozhodnutí, ktoré majú od hrdinstva mimoriadne ďaleko. Ako som už spomenula, Galavant je seriál, na aký ste ešte nikdy predtým nenarazili – a na aký zrejme ešte veľmi dlho nenarazíme (ak vôbec).


(I ship it!)

„You’re not going to die today. And you’re not going to die today. And you’re not going to die today. And you… might already be dead.“

Aj napriek problémom s ratingmi dostal Galavant aj druhú sériu, čo každého jedného fanúšika šokovalo, pretože sme sa zrejme všetci v duchu zmierovali s tým, že pre nás navždy zostane len veľmi krátkou zimnou láskou, na ktorú budeme všetci dlho a s nehou spomínať. Niekto v ABC musel byť z konca prvej série mimoriadne na nervy, pretože finančný úspech za tým rozhodne nestál. V januári 2016 bolo teda odvysielaných ďalších desať epizód, ktoré otvorili nové dejové línie, no zároveň uzatvorili tie staré, a priniesli sladko-trpký koniec pre nás všetkých. Dočkali sme sa prekvapivých nových priateľských vzťahov, šokujúcich nových romantických vzťahov, bisexuálnej rockovej princeznej, gay baru v Začarovanom lese, v ktorom vládne Zlá kráľovná, nehorázne veľa referencií na Game of Thrones a ďalšie kultové filmy či seriály, ešte väčšie množstvo humoru, lásky, priateľstva a hlavne dokonalej hudby.

„It’s a good day to die!“
„Oh please, this isn’t Game of Thrones.“

 

Tomorrow we’ll regret it but today we rise!

Hudba. Galavant je úžasný v mnohých smeroch, ale jeho najsilnejšou stránkou je hudba. Autorom piesní v tomto seriály je Alan Menken. Ak ho nepoznáte po mene (nevadí, nepoznala som ho ani ja), tak pokiaľ ste zarytým fanúšikom disneyoviek, určite ho poznáte vďaka jeho hudbe. Stvoril kultové melódie pre rozprávky, ako sú Malá morská víla, Kráska a zviera, Alladin, Pocahontas, Zvonár u Matky Božej, Hercules, Začarovaní či Na vlásku.

Autorom textov je najmä Glenn Slater, ktorý s Menkenom spolupracoval napríklad pri rozprávke Na vlásku alebo Malá morská víla. Jediný rozdiel medzi jeho piesňami pre disneyovky (a zrejme aj ostatné serióznejšie muzikály) a pre Galavanta je v tom, že piesne v Galvantovi sú pre odviazaných dospelých, takže si môže dovoliť použiť verše ako „[love] blurts out things that make you want to smack its stupid face“ alebo „and our corpses will rot on the plain leaving only a gross, bloody stain“ alebo „I like to…dip fast, make noise swap spit with both girls and boys“. No… A takto podobne.

It’s like your beautiful brain exploded all over your face.

Počas dvoch sérii seriál vyprodukoval viac ako 60 piesní (vrátane rôznych verzií tých istých piesní či piesní, ktoré sa nedostali do finálnych verzií epizód). Väčšina z nich je vtipná a padlá na hlavu, no nájdete tam aj seriózne tóny, ktoré vám vedia zahrať na city. Vybrať si z nich jednu obľúbenú by bolo nemožné, takže sa o to nebudem ani pokúšať a radšej vám sem hodím zopár z nich na ukážku (vybrala som najmä také, ktoré neobsahujú veľké spoilery, ak by ste sa tomu náhodou rozhodli dať šancu), aby ste mali lepšiu predstavu, o čom tu vlastne celý ten čas hovorím.

Dobrá hudba by však bola zbytočná, ak by ju nemal kto kvalitne zaspievať. Všetci herci majú skvelé hlasy a dokážu aj tie najväčšie šialenosti odspievať s maximálnou serióznosťou a do svojich výkonov dokážu niekedy zahrnúť také množstvo emócií, že vám hrozí riziko vyronenia slzy – smiechu aj dojatia. Okrem hlavného obsadenia sa v seriály počas dvoch sérií vystriedalo aj zopár hosťujúcich hviezd ako Ricky Gervais, Anthony Stewart Head, John Stamos či Kylie Mignogue (a to uvádzam len tých, ktorých ja osobne poznám) a skoro všetci dostali väčší či menší priestor zaspievať si.

 

Wish that you could stay, you can’t, though, and we both know why

Všetko dobré sa však raz musí skončiť – a niečo sa skončí skôr, než by sme si to želali. Tých, ktorých som svojím článkom predsa len na tento seriál nalákala, môžem uistiť, že aj keď nemá úplne uzavretý koniec (tvorcovia si predsa len nechali nejakú tú rezervu, ak by ich znovu zázrakom obnovili), nie je až taký otvorený, ako bol koniec prvej série, a nebudete si z neho trhať vlasy (ako ja na konci prvej sezóny – žiadny seriál mi neprivodil také intenzívne pocity zúfalstva). Je to skvelá voľba, ak si chcete pri nejakom seriály oddýchnuť a zabaviť sa (a zamilovať sa). Ponúka skvelú hudbu, talentovaných hercov, krásny príbeh a, čuduj sa svete, občas aj hlboké a pravdivé myšlienky, ktoré sa zas tak často do televízie nedostávajú.

Je to skvelý potenciálny zdroj rôznorodých emócií od radosti po smútok – stačí mať trochu otvorenú myseľ. Ja som ju mala a čas, ktorý som pri sledovaní Galavanta „stratila“, mi nikdy nebude chýbať.

Are you up for an adventure? 

2 thoughts on “Galavant | Way back in days of old there was a legend told…

  1. Aaach, Galavant. Fajn oddychovka. Zbožňujem v ňom tú paródiu na tradičné seriálové klišé. A potom je tu tá časť nechutného humoru a dvojzmyslov, ktorá ma spoľahlivo iritovala a pre ktorú som takmer nepozerala ďalej… Každopádne ma tvoj článok jednoznačne povzbudil, aby som si pozrela i druhú – veď mi to veľa času nezaberie. Inak, mrzí ma, že ti zrušili tvoju lásku, niekedy celej tej seriálovej politike nerozumiem, ale ber to tak, že možno by tretiu sériu už pokazili…

    1. Tak mne je vždy smutno, ak mi zrušia nejaký seriál, ale dokážem sa s tým zmieriť, pokiaľ to má ako-tak normálny koniec a tuto som sa ho dočkala. Ale inak sa objavila kampaň za to, aby ho prebrala nejaká iná stanica – lebo teraz je to populárne – a idú v tom aj samotní herci, takže som zvedavá, ako to napokon dopadne. V každom prípade z toho nie som až taká nadšená, lebo by mohlo dôjsť k tomu, že Gala bude hrať niekto iný, keďže Joshua už hrá v inom seriály (aj keď ten ešte nemusí stanica vybrať pre celú sériu…). Bude ešte zaujímavé to sledovať. Ale budem rada, ak si to dopozeráš do konca, až tak strašne to hádam ľutovať nebudeš :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *